E marte, 22.09.2020, 07:45 PM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Bajrami në kohë pandemie!

E shtune, 23.05.2020, 12:00 PM


Satirike

Bajrami në kohë pandemie!

Vitet rrokullisen, një nga një me radhë,

E ky si i fundit mos pastë ditë të bardhë!

E solli "Koronën", këtë lavire vrastare,

Për ta shkapërderdhur botën shqiptare!

S'na ndau Beogradi, Shkupi, Podgorica,

Sa ky lloj virusi i mbështjell me spica....

Politika jonë, ç'u mbush plot haram,

Si po na ndanë për Pashkë e Bajram?!

Tridhjetë ditë agjërimi, s'jemi lodhur fare,

Se sa me këto ndarje, që vijnë ashiqare!

Na bëjnë të ndihemi, në festa pa gëzime,

Më shumë hidhërime, se sa në varrime!

Ne e dimë "Korona", do të shkoj një ditë,

Po si të lirohemi, nga gjithë çoroditë..?!

Për të mos e zgjatur, një varg i Uruar,

Për Festën e Bajramit, qofshi të gëzuar!

Sevdail Hyseni(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora