E merkure, 23.09.2020, 01:05 PM (GMT+1)

Kulturë

Remzi Limani: Në pritje kthimi

E premte, 22.05.2020, 11:48 AM


Remzi Limani

NË PRITJE KTHIMI

Para se të merrte zogun prej metali

Ajo puthi ballin e nënës së lumtur

nënës së gëzuar pamje e mërzitur

qindra herë ia puthi sytë e përlotur

mallshëm mori ngrukas vëllezërit e saj

të voglin Flamurin e mori me buzëvajë

motras ia zuri faqet prej vëllai.

Pastaj mori fluturimin ngjiti qiellin

iku pët t'u kthyer tek rrënja e gjakut

matanë oqeanit të papërthekuar sysh

zbtiti në Ohio Nothern University

për t'u kthyer e çeritifikuar mirëfilli

zbatuese e ligjeve mbi ligësitë e kohës.

Dhe në kthimin e saj ylleshë hareje

do të shpërthejnë daullet e këngës

së bashku me pamjet e veshura gëzimi

do vërshojnë lotët faqeve të shtëpisë

lotët e shpirtit të nënës në pritje shpirti.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora