E merkure, 23.09.2020, 01:13 PM (GMT+1)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Si krimbat mbi mish

E premte, 22.05.2020, 11:35 AM


Jusuf Zenunaj

SI KRIMBAT MBI MISH

Çke moj Hanko Hallë

që je kaq e ngrysur,

mos vallë kush nga fqinjët,

të paska bezdisur ?!

Apo ëndërr të keqe

në gjumë ke parë ?

Ulu, pi një kafe

se s't'shkon dita mbarë.

Jo moj mbesa e hallës

ëndërr s'kam parë dot,

hallin kam tek mjalti

që është përzier me kos !

Si krimbat mbi mish

dolën shumë mashtrues,

me lek e me miq

sot për dje bëjnë luftë.

Pushka e tyre

për atdhe kurrë s'u bëri bam,

sikur luftëtarët e lirIsë

me mijëra u bënë veteranë !

Po t'kishte pasur në luftë

kaq luftëtarë Dardania

sot me në një hartë,

do t'ishte edhe Çamëria....

KUR LULOI THANA

Kur luloi thana,

ariu ëndrroi

frutet e saj

i pari t'i shijojë.

E kur erdhi vera

lêng prej goje i shkoi

për manaferra(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora