E enjte, 23.03.2023, 01:28 AM (GMT)

Mendime

Fahri Xharra: Samothrakia pellazge

E hene, 20.04.2020, 09:03 AM


Samothrakia pellazge

Nga Fahri Xharra

E them edhe ndryshe , të kërkosh nga mjegulla që të ndriçojë rrugën e humbur për të gjetur vetveten nuk duket punë e mençme . Apo jo ? Bibliotekat tona nuk guxojmë t`i djegim .Por nejse unë po vazhdoj me tregimin tim .

Më lejoni që për fillim të shkruaj ashtu si e gjeta : “ SAMOTHRACE sam’-o-thras (Samothrake, “the Thracian Samos”; the King James Version Samothracia, sam-o-thra’sha; the island was formerly Dardania; for change of name see Pausanias vii.4,3; Strabo x.457, and for a full discussion Conze, Hauser and Benndorf, Neue Untersuchungen auf South, 1880): https://www.biblestudytools.com/encyclopedias/isbe/samothrace.html

Pra si e shihni edhe në hartën e sipërme Samothrakia është një ujdhesë që dikur ishte Dardania ( e thonë edhe Pausania , Strabo-ja). Pra ujdhesë në Detin e Egjeut, përballë grykës së Lumit Hebra . Maja e lartë e malit mbi një mijë metra përmendet edhe në Iliadë si ulëse e Posejdonit .

Ujëdhesa ishte e përmendur për shkak të shenjtërisë së saj por edhe si vend kulti i Kabeirëve , për të cilët Herodoti thotë që rrjedhin nga banoret pellazg ( Aristofani Pax 277 ) Misteret lidhen me adhurimin e zotnave te Eleusit por nga këtu fillojnë edhe misteret e besimeve të Filipit të Maqedonisë dhe Olimpisë , gruas së tij.

“Ashtu si Kartagjenasit dhe Spartanet edhe Maqedonët i takojnë popujve të heshtur të detit të vjetër Mesdhetar, sepse gjithçka që dimë për ata është shkruar nga të tjerët – dhe të gjitha shkrimet ose ishin të pa argumentuara si duhet ose të shkruara rastesisht apo me armiqësi “- E.N. Borza

((Kaloi plotë një vit nga djegëja e Bibliotekës Kombëtare.

Asaj kohe, shqiptarëve ju tha…

Se, do të kryheshin hetime…

Se, shumë shpejt, do të njoftohej lista e librave të djegur dhe të dëmtuar…

Se një grup “ekspertësh” do të vlerësonin dëmin që i ishte shkaktuar kulturës shqiptare.

Sot, mbas një viti, nuk dimë asgjë…

Sa libra u dogjën?

Sa libra u dëmtuan?

Kush ishin titujt e këtyre librave?

Cilën pjesë të kulturës dhe kujtesës kombëtare, kemi humbur njëherë e përgjithnjë?

Sot, mbas një viti, dimë vetëm, që mynxyrë ministria e ç’kulturës kombëtare, mori një dekoratë nga shteti francez (për djegien e librave të shkruar në gjuhën shqipe?), dhe drejtoresha e bibliotekës kombëtare, në panairin e librit, u nderua me një çmim (për djegien e librave të shkruar në gjuhën shqipe ? (MOS E HARRONI DJEGIEN E BIBLIOTEKËS KOMBËTARE! Bujar Kule ))

Kjo fjali mënxeu në shpirtë dhe ashtu në anglishte po iu përcjelli : “ The Samothracians were also originally non-Greek, and are associated with the Trojans and the Pelasgians; they used a foreign language . Samothrace offered an initiatory mystery, which promised safety and prosperity to seamen. The secret of these mysteries has largely been kept; but we know that of three things about the ritual, the aspirants were asked the worst action they had ever committed “

Po pra, Samothrakasit ishin popull i vërtetë jo-grek dhe kishin lidhje me Trojanë dhe Pellazgët . ata e flisnin një gjuhë të huaj” – shkruan në shkrimet romake. Shikoni Zotërat Kabeir dhe samothrakas ishin me elemente para-greke ose me elemente jo–greke si Hitite , Thrakase , proto-Etruske

( frigase ) Kulti i Kabeireve pra ishteme siguri me origjinë Frigase , si mbrojtës të detarëve të cilët u moren nga grekët për ritualet e tyre .

Edhe çka duhet lexuar ?

– Walter Burkert, Greek Religion 1985 VI.1.3: ‘”the secret of the mysteries is rendered more enigmatic by the addition of a non-Greek, pre-Greek element, which is also hinted at in the Kaukon tradition of Andania” (a polis in Messenia).

“The inhabitants of Lemnos were called Tyrsenoi by the Greeks, and thus identified with the Etruscans” (Burkert 1985, eo. loc.).

. “The Phrygian origin of the Kabeiric cult asserted by Stesimbrotos of Thasos and recently defended by O. Kerncannot, therefore, be rejected a priori”, wrote Giuliano Bonfante, “A Note on the Samothracian Language” Hesperia 24.2 (April 1955, pp. 101-109) p. 108; Bonfante agrees with Jacob Wackernagel that Κάβειροι cannot be Greek; Wackernagel suggested Thracian or Phrygian.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora