E shtune, 25.03.2023, 07:32 PM (GMT)

Kulturë » Ypi

Edison Ypi: Friend request

E enjte, 09.04.2020, 11:14 AM


Friend request

Nga Edison Ypi

Po s'më bëre mik gjumi nuk më flihet, ëndrra s'më fanepset, djersët nuk më dalin, qurrat nuk më bien, kolla s’më ngacmon, teshtima nuk më vjen, mishi s'më rrënqethet, ajri nuk më thithet, uji nuk më pihet, buka nuk më hahet, piruni nuk më ngulet, çiçi nuk më bëhet, qumshti nuk më derdhet, jeta nuk më duhet.

Po s’më bëre mik;

Më sill një pikë loti, që bashkë me pikën e lotit tim të bëhemi "dy pika lot që s'ndahen dot".

Në mos, më braktis në një pyll ku korbat do më çukisin kërrmën, bishat do më lënë skeletin.

Ose hidhmë në një pus të mbytem duke bërtitur dhe askush të mos më dëgjojë.

Ndiz një zjarr e më digj. Kur flakët të prekin qiellin të habitet Zoti që më dogje pse s'më bëre mik.

Më gjej një shpellë ku të gdhihem e ngrysem duke u lodhur të gjej arsyen pse s'më bën mik. Në shpellë do të rrëfej misteret e errësirës. Do mrekullohesh aq tepër sa nuk do duash të dalësh më nga shpella por do rrish me mua përgjithmonë. Pra do më bësh mik. Por do jetë vonë, se ndërkohë do jem bërë mik me shpellën dhe miqësia jote nuk do më duhet.

Nëse nuk gjen dot një hon ku të më gremisësh, më hap një varr ku të më groposësh.

Mund të më sjellësh një ambulancë që të më çojë në një spital ku të më kurojnë me placebo nga një sëmundje inekzistente.

Ose më vendos para një televizori ku po çfaqet një soc-film, që do më mërzisi sa do më vdesi.

Për të më varrosur për së gjalli, më detyro të dëgjoj një bisedë televizive ku një idiot thotë “jam artist”.

Ose më thuaj se Roma është më e bukur se Tirana, të ta ngul një sqepar në kurriz dhe kusurin e jetës ta shtyj në burg.

Apo thuam se bota ka bukuri më mahnitëse se muzgu në Kepin e Rodonit, të vi të ta çaj gurrmazin me biçak.

Provo të më bindësh se Kalifornia është më e bukur se Myzeqeja, të t’i nxjerr sytë me një gozhdë të ndryshkur.

Flakmë në një furrë ku të digjem, ose në një gropë gëlqereje ku të tretem.

Hidhmë në një mulli të më bluash.

Nuk do ta refuzoj një mur ku të ma përplasësh kokën.

Një semafor ku të hyj me të kuqe dhe një kamion përballë të më coptojë, nuk di si ta shpërblej.

Me kënaqësi do pranoj të më hedhësh nga një grataçiel.

Po më godite në kokë me varre që të vdes në çast do të falenderoj me gjithë shpirt.

Një kazan me ujë të valuar ku të më zjesh me gjith lecka do ishte po aq mrekulli sa edhe një tigan gjigand ku të më fërgosh.

Një grirëse ku të coptohem do ta paguaj me flori.

Dy shina treni ku të ndahem më tresh si Anna Karenina do ishte ndihmë që s'llogaritet.

Flakja në cilindo qiell sado të largët do më kënaqte sa do më çmendëte.

Më hidh në një luna që të më trishtojë a një liqer të tharë që ta mbush me lot.

Më trego një xhami pa hoxhë dhe pa minare ku të falem pa e ditur pse.

Më thuaj ku ndodhet një kishë pa prift dhe pa altar të vete të rrëfehem për mëkate që s’i kam bërë.

Do sëmurem ose do çmendem po s'më bëre Mik.(Vota: 4 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora