E diele, 20.09.2020, 09:09 PM (GMT+1)

Komente

Asllan Dibrani: Reagim kundër Olsi Jazexhi

E merkure, 25.03.2020, 03:04 PM


Reagim kundër Olsi Jazexhi, agjentit të  Beogradit dhe Moskës me qëndrime antiamerikano-shqiptare!

Shkruan Asllan Dibrani

Për hir të siturës së krijuar dhe konfuzitetit ,qe u përhapur me shfaqjen e Koronavirusit dhe propagandën qe bënë Olsi Jazexhi , se gjëja Koronavirusi, është një arme biologjike e krijuar nga amerikanet e cila me pas ka shpërthyer në Kine, Kjo propagande  u lëshuar nga një njeri antiamerikan dhe antishqiptar, njeri  i kuzhinave ruso-serbe dhe njeriu qe vazhdimisht  ka nxitur  terrorizmin   mbi zhvillimet e luftërave  në Siri.

Ky sharlatan i dyshimtë Olsi Jazexhiu, vazhdon me përrallat e tij anti-amerikane dhe pro-ruso-turke duke sulmuar Amerikën dhe lavdëruar Rusinë,duke i pas shpresat te Putini, armikun numër 1 të shqiptarëve.

Këtij njeriu  të nëntokës ruso-serbo,islame i kam reaguar edhe ma herët, përmes mediave,nga se Amerikën,Kosovën dhe shtetin shqiptar  e lufton  me te gjitha mjetet, po ashtu edhe  interesat  kombëtare i ka nëpërkëmbur shpeshherë nëpër media të ndryshme . Kosovën e quan   si province serbe dhe djepin  Serbisë!!!. Këtë  injorant , bashibozuk,dredharak,abuzues, maskara, demagog,cinik, rrugaç, skandaloz, intrigant dhe  matrapaz,  mediat shqiptare  e kanë  ngritur  pa kurrfarë turpi?. Media qe nuk ja vlejnë as të jenë  shqiptare te ngjeshme edhe  TV-në e  Nexhmendin Spahiut nga Mitrovica. I dhanë publicitet nga një sharës,mohues  i identitetit tonë kombetar, vendosa ti kundërvihem kësaj mbeturine antiamerikane dhe antishqiptare si me poshtë:

Spiuni dhe bashkëpunëtori  i Serbisë Olsi Jazexhi i vetëshpallur si historian vazhdon të bëj avokatin e djallit për mediat serbe duke shpifur dhe propaganduar kundër figurave historike shqiptare dhe kundër Amerikës.

-Duke   u mbështetur në   injorancën   , demagogjike  të   Olsi Jazexhit , i  cili nga  ideologjia antiamerikane vërtetohet  përmes artikullit te tij shumë kontraverz, qe  në katër anët e botës po bëhen analiza , dhe studime  ne fushën   e mjekësisë  nga qendrat e ndryshme  shumë te fuqishme botërore dhe nuk po mundin ta epin një prognozë mbi Koronavirusin, si kjo fundërrine e plehrave serbo-sllave???.

-Del një  matrapaz dhe flet  me urrejtje kundër amerikanëve se gjeja ata janë shpikësit dhe menaxherit e këtij virusi me  pasoja katastofale në te gjithë boten. Këtu ky injorant nuk mbështetet  pasojat kryesore  qe po i pëson edhe vet Amerika qe është duke u përball me këtë sëmundje me mijëra të infektuar dhe të vdekur.

Fillimisht   shihet se është  një   turbullues   dhe një trazues, përçarës  në masën shqiptare, me qellim të zbehjes se marrëdhënieve amerikano–shqiptare!!!

Në foto Olsi Jazexhi në Gazimestan të Kosovës ku ka ndodhur beteja shumë e njohur e kosovës më 1389, që serbët e konsiderojnë si vend të shenjëtë të tyre.  Nga aty ai përshëndet me tre gishta që eshtë përshëndetje çetniko-serbe, ku sipas atyre ka kuptimin e treshit Zoti-Krishti- Serbia.

-Sa për njoftim Osli, si përket   racës shqiptare as kombit shqiptar. Është një shërbëtor shpirtëror i vehabistëve  i arratisur dhe i ikur nga  Shqipëria në  shtetin kanadez, duke  e ngrëne bukën e një shteti perëndimor  qe shanë dhe vjell vrer kundër tyre.

Olsi Jazexhi, i cili rrjedh dhe shërbëtor te familjeve bejlere të Devollit të Kolonjës qe quhen si vlleh .

Rrjedh   nga një familje   myslimane , ku në shumë raste edhe krenohet  ,por shqiptarët e kanë identifikuar qe edhe në kohën e  osmanëve  gjyshit e tij kanë bërë terrorin  ma të madh në ndërrimin e fesë   krishtere në atë islame. -Edhe  nipi i tyre pas-ardhësit e këtyre gjakperzierish është edhe Olsi Jazexhi, i cili rrjedh dhe shërbëtor te familjeve bejlere të Devollit të Kolonjës qe quhen si vlleh .Ata ishin veglat e pushtuesit turk. Gjatë pushtimit turk këto lloj familjesh ishin të privilegjuara dhe shtypshin familjet shqiptare krishtjane dhe ortodokse të zonës së Kolonjës në Shqipëri,  rast konkret si romët  e Kosovës qe bënë terror mbi shqiptarët si vegla te serbve  para 20 vjetësh!!!

-Kjo është arsyeja qe nipi i tyre Olsi Jazexhi e kujton me mall atë periudhë të pushtimit turk-osman, kur të parët e tij ishin maje kali dhe sundojshin fshatarët e varfër shqiptarë në trojet e veta.

Olsi Jazexhi hedh baltë mbi patriotët shqiptar ,rilindësit ,ndaj historisë dhe pavarësisë së Shqipërisë!

Olsi Jazexhi bënë përshkrime të lavdisë së kohës së të parëve të tij gjatë pushtimit turk dhe hedh baltë mbi patriotët shqiptar ,rilindësit ,ndaj historisë dhe pavarësisë së Shqipërisë,  e

gjykon  edhe   shkëputjen e Shqipërisë nga  pushtimi turk me 1912.

-Shkon edhe ma tutje duke  i mohuar  shkollat shqiptare në Shqipëri dhe Kosovë  qe i mësuan  alfabetin , gjuhën  dhe  historinë e vet   ,por edhe për mëmëdhenë . Po i them këtij   të  përjarguri ,  se  ne shqiptarët,    ishim  dhe jemi një popull liridashës për krah popullit amerikan realizuam “Pavarësinë  e Shqipërisë dhe të Kosovës”.

-Popullin tuaj dhe pushtuesve osman nga një barbari e egër, i kemi  krijuar “shtetin , alfabetin gjuhësor e himnin kombtar”!. Përmes shqiptarëve u krijuar “Turqia Moderne”  o kokëtrashë, pjellë vlleho-osmane-sllave.

-Atë mohim qe i bëni gjuhës shqipe, po të njoftoj së shumë shtete tjera kane marrë  fjalët  e gjuhës sonë, po ashtu edhe shumë doke e zakone , tjera qe me gjurmimet dhe studimet që janë duke u ndritur për çdo ditë do të gjunjëzohen   shkarravinat e rreme të   trekëndëshit Turqi- ,Greqi dhe  sllavizëm  që mbajnë në terr  rolin e gjyshërve tanë  pellazgo-ilir  në formimin  gjuhëve dhe kombeve në Evropë .

Ju si   pasardhës  i armiqve tanë  do të rrënoheni me  propagandën dhe   synimet tuaja të  mbrapshta qe përpiqeni nga një kënd i juaj  i vockël të linçoni dhe  provokoni kombin tonë  shqiptar-amerikan mbi vlerta dhe  synimet që kemi ti realizojmë mes dy popuj miq.

-Përmes këtij shkrimi  i reagoj këtij njeriu  me emër Osli Jazerxhi qe nuk i përket  popullit shqiptare  nga e  cila me të hulumtuar rrjedh nga një familje   jo shqiptare  edhe vet e thekson   myslimane , rome , greke, turke   apo bullgare nuk po me hyn  në punë ma shumë  gjeneza e tij .

Por,nga ky konstatim  rrjedh mendimi i shendosh qe ky nuk ka të drejtë, as debati, as diskutimi  as përzierje në punët    tona në kulturë  as në  fe,po aq ma keq ne shtet ku përmes synimeve te tij ka qellim friken dhe urrejtjen ndaj shtetit mik amerikan  historikisht ndaj shqiptareve.

Kjo informatë  u përhap  tek populli shqiptar ne këto kohe  lufte për ta mposhtur sa ma parë këtë virus vdekjeprurëse!!!

Prandaj fatkeqësisht populli shqiptar asnjëherë nuk u liruar nga tradhtarët dhe spiunet ,argat të huaj nga e cila po iu  sjell një agrumet edhe nga i madhi  “Pashko Vasa”  me një shkëputje nga  poezia  e tij

"O  moj  Shqipeni":

O MOJ SHQİPENİ

“Kur ka lidhe besen burri i Shqypnise,

I ka shti dridhen gjithe Rumelise;

Nder lufta t'rrebta gjithekund ka ra,

Me faqe t'bardhe gjithmone asht da.

Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

Po sikur lisi i rrxuem perdhe,

Shkon bota sipri, me kambe, te shklet

E nji fjale t'ambel askush s'ta flet.

Si mal me bore, si fushe me lule

Ke pas qene veshun, sot je me crule,

E s'te ka mbetun as em'n as bese;

Vet e ke prishun per faqe t'zeze.

Shqyptar', me vllazen jeni tuj u vra,

Nder nji qind çeta jeni shpernda;

Sa thone kam fe sa thone kam din;

Njeni:" jam turk", tjetri:"latin"

Do thone: " Jam grek", "shkije"-disa tjere,

Por jemi vllazen t'gjith more t'mjere!

Priftnit e hoxhet ju kane hutue,

Per me ju damun me ju vorfnue!

Vjen njeri i huej e ju rri n'voter,

Me ju turpnue me grue e moter”.

I madhi Pashko Vasa ka  bërë një sinkronizim të   asaj periudhe që Shqipëria nuk mbeti asnjëherë pa njerëz  injorant , bashibozuk,dredharak, abuzues, mizor, maskara, , mëkatar, çrregullues, demagog,cinik, rrugaç, skandaloz, deformues, intrigant, zuzar,faqezi, devijues,  matrapaz etj. Ti Olsi Jazexhi dëgjo , mjaft emra të keq e të huaj kemi ne shqiptarët, po ti as  me emër as me  mbiemër nuk  përkon me   emrat apo mbiemrat qe posedojnë shqiptarët dhe nuk ke të drejt  ma të   shkruash për shqiptarët as për miqtë tanë shekullor amerikanët !

Lexues të nderuar ,  nga vet rrjedha e  këtij skandali propagandistik të   këtij    përçarësi  shihet shumë lehtë qëllimi i  tij   dhe lind pyetja, perse ky  argat i huaj i shti hundët  në  proceset tona kombëtare, po edhe ndërkombëtare  tek miqtë tanë amerikanët,gjermanët ,britanikët etj?.

-Në saje të  vrojtimit historik  , tipat e tillë   me  shqipfolësit shqiptarë si vegël e  armiqve dhe pushtuesve tanë  edhe sot e kësaj dite nuk po mund të këndellemi si komb, po kemi mbetura   në 6 vende të Ballkanit,  të shkapërderdhur.  Tipat e tillë përpiqen ta përqendrojnë  vëmendjen në    aktualitetin  e Koronavirusit ,   duke  i mbetur  besnik të denjë  në shërbimin e huaj ruso-serbe.. Tip Osli si  pseudodopublicist nuk dëshmon edhe ma të voglin argument qe  ta mbështes kush bindjen se amerikanet paskan bërë një gjë të tillë  .

-Ky antishqiptaro-amerikan  dhe shumë  i indoktrinuar në baza fetare dhe si  një ekstremist   i xhihadit  me një frymëzim antiamerikan lëshon teza të rrezikshme,të pa para propagandistike nga elementet e fundamentalizmit  islamik   i udhëhequr në   shtetet   arabiko- turko-sllave. Këtë duhet demaskuar  dhe injoruar  edhe mediat shqiptare. Duhet te dënohen apo edhe të shuhen së vepruari ato media qe bëhen  zëdhënës të armiqve tanë. Rroftë populli shqiptaro-amerikan. Zoti i bekoftë dhe lus zotin ta kalojmë edhe këtë sfidë të përbashkët Koronavirusin me pasoja sa ma të lehta me të gjithë popujt e  botës.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora