E shtune, 27.02.2021, 10:38 PM (GMT)

Kulturë

Mehmetali Rexhepi: Përfundi fronit

E merkure, 18.03.2020, 06:54 PM


Mehmetali Rexhepi

PËRFUNDI FRONIT

të gjithë i përuleshin nën fronin e kadifenjtë

i bartej trupi  kaba  mbi  koka  njerëzish të errtë

një mjegull e mbështolli me helme e flakë

zbrazi turmën mijëra rrufe për qark

vartësit  hodhën  fronin

ngjitur  bythës  Perandorit

gjithkush  ah e kah  arratinë

shtegu  shpinë  mbi shpinë

mbi Perandorin froni kishte hipur

asnjëherë për të  mos zbritur

Gjilan, mars 2020(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora