E marte, 29.09.2020, 05:42 AM (GMT+1)

Kulturë

Albert Habazaj: Xhevahir Spahiu, si mali i Tomorit

E shtune, 14.03.2020, 09:01 AM


Xhevahir Spahiu, si mali i Tomorit

Jetëgjatësi fizike shqiptarisht poetike në 75 vjetorin e lindjes

Nga Albert HABAZAJ

Rrufe e dritës bukur shkrepëtiu,

Doli si nga mitologjia një titan,

Nderi i Kombit Xhevahir Spahiu,

Poezia e Nderit e bëri vigan.

Skraparliu nga Vlora më jep zjarr,

Nga vlonjati skraparli dashuri marr.

Një det me të fala shpirti nga Vlora,

Nisa për Xhevon, se buzëdetit i mblodha.

Për vargun si gjëmim i Baba Tomorit

Mirënjohje Labërie në aromë poezie,

Përmallshëm në lot dreri buron honi

Për ty, Xhevo vëllai, për të tjerët ... pastaj.

Ujë i Ftohtë, Vlorë, 01.03.2020(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora