E merkure, 19.05.2021, 12:03 AM (GMT+1)

Kulturë

Neki Lulaj: Mësonjëtorja

E diele, 08.03.2020, 11:25 AM


Neki Lulaj

Mësonjëtorja

(Me 7 mars  dita e mësuesit)

Postulatë në shpirtë e kam pasur

Qe ta vizitojë Nimfën motër

Në oborrin e ABC-es në Korçë

Portën e vjetër t`ja çeku lehtë Mësonjëtorës

Kjo dafinë frymë e dashurisë me mbajti gjallë

Si bungu qe mbanë zjarrin e kallur në oxhak

Kaliqafë ta marr udhën me mushkë këmbë a me kalë

Nëpër llohë vetëm ABC-ën shkronjat e gjalla me i parë

Mu lektis zemra si valë lumi si vullkan

Kaliqafë doja te kaloja  fushë luginë fshat e qytet

Shterngate e papritur me patkoj kuajsh me fanitet

Korça ime djep i  ABC-së kulturës se lashtë

Ky vendbanim kulturor mesjetar me beri për vete

Bujtinë e bashkëkombaseve te mi

Ti ruajm e mbrojmë si sytë këto murana

Korça e ABC-së vepër e trashëgimisë….(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora