E diele, 27.09.2020, 01:39 AM (GMT+1)

Kulturë

Neki Lulaj: Sermitem

E premte, 06.03.2020, 08:05 PM


Neki Lulaj

SERMITEM

A nuk ishim edhe ne ata që hodhëm

Piken e djersën së fundit lame mbi dhogë

Edhe nga largësitë ne luftuam dhe mbrojtëm

Për të mos e djegur shtetin në flakë e barot

Në krismat e betejave ne ishim prapë bashke

Në lugina u hodhëm në prita e në bunkerë

Bashkë i dëbuam ato egërsira me gulçimë në bark

Ato hyena të egra, të shartuar në kriminelë..nepërka

E mbrojtëm pragun, atdheun dhe nderin

Gjëmimat e topave s`na kthyen nga rruga

Edhe nje kafshore t`bukes kur preknim terrin

Me njëri-tjetrin bashkë një nga një e copëtuam

E tani të flasim jashtë smirës e zilisë

Se mërgata s`na duhet domosdo

Kjo i vjen per shtat armikut egërsirë.

Por atdhetareve e dëshmorëve jo bre jo.?

- Speyer mars 2020-(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora