E diele, 05.04.2020, 11:07 PM (GMT+1)

Editorial » Radovani

Fritz Radovani: Prap po e vritni Luigjin?!

E hene, 02.03.2020, 07:12 PM


Nga Fritz RADOVANI:

PRAP  PO  E  VRITNI  LUIGJIN ?!

LUIGJ  GURAKUQI (Foto MARUBI)

(12 SHKURT 1879 – 2 MARS 1925)

“Kerkoj mbrojtje dergoni të holla ndermjetsoni per pshtim pranë Qeverisë Italjane.

– Pyetnij Çatin Saraçin ku asht ..? “besa” Ndihma!…

Baltjon Stambolla – Carceri Giudiziarie Bari.

Shkeqësiës Tij Ahmet Zogu Tirana (Albania)

Shkelqësiës Tij Ceno Beg Jakova (Gjakovë)”

Çatin Saraçi Hotel de la Ville…”

***

Shenim nga F.Radovani: Kjo asht fotokopje e origjinalit të letres së Baltion Stambollës, e ruejtun nga Shkodrani Atdhetar Gjon Kamsi, sot në Muzeun Historik Shkoder. (Foto 2009).

Melbourne, 2 Mars 2020.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT