E merkure, 15.07.2020, 03:32 AM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Hija e mëngjesit

E shtune, 22.02.2020, 10:28 AM


Satirike

HIJA E MËNGJESIT

Disa njerëz maten

Me hijen e mëngjesit,

Dhe në gjunjë i bien

Me zell interesit!

Nuk e zënë dot hapin

Për t'u bërë me famë,

Kush e di sa "kunja"

U hynë ndër këmbë?!

Sa i sheh te “Qafa”

I gjen në "Kurriz",

Epshet për pushtet

I ulin n’kërthizë!

Pastaj llomotisin

U shkrimë për Atdhe,

Duke ngritur kulla

Prej letre në re!

Populli për këta trima

E thotë me lezet:

- Lum për ato mend

Që s’i hanë as qentë!

Sevdail Hyseni

(Karikatura nga interneti e përpunuar)(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora