E enjte, 29.10.2020, 08:25 PM (GMT)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Më(vetë)simi..!

E hene, 17.02.2020, 04:41 PM


Satira festive

Më(vetë)simi..!

12 vjet Kosova shtet

Pavarësi e sovranitet,

Me disa njohje botërore

E marrëveshje vendore!

Midis garash me maska

Reciprocitet ose taksa...

Shtyhet loja pa fund

-Tërhiq e mos këput!

Por, kjo Festë pavarësie

Sjell mesazhe lumturie,

Kryetari Trump me pietet

E uron Kosovën shtet!

Na këshillon sikur shokun

Mos ta humbim dialogun,

Se për ndryshe dreq o punë

E hamë bajgën për samun!

Siç e hëngrën fqinjët tanë

Me "Apaçët" mbi tavan...

Që s'i ndalnin dot fishekët

Deri sa i mbushën brekët!

S'ka nevojë të biem ndesh

E t'na shkoj mundi për lesh,

Kemi ndihmën amerikane

Dhe mbështetjen gjermane!

Ndaj, Kosova si të themi

Mos të bëhet mollë karremi,

Prej që kur u bë si shtet

Le t'kremtoj me dinjitet!

T'rritet gëzimi deri n're

Na prin shqipja n'OSBE,

Me projekte mbi tryezë

Nga Presheva në Prevezë!

Sevdail Hyseni(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora