E shtune, 16.01.2021, 09:41 PM (GMT)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Gjarpri

E hene, 17.02.2020, 11:28 AM


GJARPRI

Gjarpër në luftë e gjarpër në jetë,

se kush është tregon " vetë " !

Buzët i qeshen , shtrëngon dhëbët,

kur lëshon helm për krejt vend !

Për shpëtim kapet për lisa,

dhelpra fshihet kot ndër fshisa !

Stinët kur ndërrohen ,

ndërron dhe moti,

gjarpri s'rri veç majë koshit .

Si rribë ere poshtë e lartë

helmin lëshon ditë e natë !?

J.Z., Dilbeek, më 16 shkurt 2020(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora