E hene, 26.09.2022, 11:46 PM (GMT+1)

Udhëpërshkrim

Neki Lulaj: Festë Kombëtare në Wiesbaden

E diele, 09.02.2020, 02:33 PM


Festë Kombëtare në Wiesbaden

Nga Neki Lulaj

Shoqata Humanitare „Dardania“ në Wiesbaden kremtoi Ditën e Pavarësisë të Republikës së Kosovës. Në një ambient festiv në sallën e qytetit të Wiesbaden-it festuan 17 shkurtin, ditën më historike të kombit shqiptarë. Kryesia e Klubit „ Dardania“ në krye me Hajdar Nitaj, Samush Hylaj, Durak Ahmetaj dhe Agim Aliqkaj kishin bërë një organizim shembullorë dhe një pritje të rrallë që mund ta gjësh nëpër shoqatat tjera simotra që funksionojnë në Gjermani. Nën tingujt e Hymnit Kombëtar dhe atij shtetëror filloi manifestimi kulturor. Konferencieri Fatmir Aliqkaj me shumë pedantëri e mbajti fjalën e hyrjes ku përshëndeti të gjithë të pranishmit dhe uroi mirëseardhje në këtë aktivitet kulturor. Ishin prezent përfaqësuesit e Konzullatës së Republikës së Kosovës si Zt. Lutfi Bilalli dhe Fidan Kuqi.

Merrnin pjesë kryetarë dhe anëtarë kryesie të shoqatave nga Aschafenburg, Frankfurt dhe qytete tjera. Ishin prezent edhe anëtarët e Lidhjes së Shkrimtarëve të Mërgatës në krye me Neki Lulaj, merrnin pjesë familjarë të dëshmorëve dhe heronjëve të Republikës së Kosovës. Poashtu ishte prezent edhe inspektori i Administratës Tatimore të Kosovës Zt. Mehdi Fazliu. Para se t´i vije radha muzikës popullore dhe këngëtarit të mirënjohur Bajram Gigolli për një fjalë rasti u ftua përfaqësuesi i Konzullatës në Frankfurt Zt. Lutfi Bilalli i cili pjesëmarrësve iu drejtua me këto fjalë: „ Përshendetje për ju të gjithë, para se t´iu uroj Festën e Pavarësisë më lejoni që Kryetarit të Shoqatës „Dardania“ Zt. Hajdar Nitaj, për vdekjen e vëllaut t´i shpreh ngushëllimet më të thella. Të nderuar të pranishëm, i nderuar Nënkryetar Zt. Agim Aliqkaj, i nderuar Zt. Durak Ahmetaj, i nderuari Zt. Neki Lulaj dhe të gjithë ju që jeni prezent, përfaqësues klubesh dhe shoqatash, anëtarë të kryesisë së Klubit „ Dardania“, familjarë të dëshmorëve dhe heronjëve dhe të gjithë ju që jeni të pranishëm është kënaqësi e jashtëzakonshme që sot në emër të institucioneve të Republikës së Kosovës dhe të Konzullatës sonë në Frankfurt, misionit diplomatik t´iu uroj 17 Shkurtin Ditën e Pavarësisë që jemi krenarë të gjithë për punën dhe aktivitetin e gjithë mërgatës, përpjekjet dhe sakrificat e kombit tonë që datojnë shumë, shumë heret dhe nga e gjithë kjo u kurorëzua me aktin e njohjes së Pavarësisë që lirisht mund ta quajmë Shteti i Dytë Shqiptarë në Ballkan. E Gjithë kjo ishte një kontribut i madh sidomos i juaji këtu, i baballarëve dhe i gjyshërve tuaj dhe i gjithë kësaj rinije e që të gjithë bashkarisht nuk e kursyet djersën tuaj, duke ndarë nga kafshata e gojës për të ndihmuar jo vetëm materialisht por bënë sakrificat sublime dhe dhatë poashtu shumë dëshmorë që ranë heroikisht në fushën e nderit për tokën e shenjtë të Kosovës. Kontributi juaj dhe i Shoqatës Humanitare „Dardania“ por edhe i shoqatave tjera na bëjnë nderë edhe ne duke kujtuar edhe kontributin e shoqatave tjera të vjetra në Sofje, Bukuresht, Amerikë të cilat nëpër faqet e historisë dhanë kontributin e tyre të pakursyer. E vërteta është që sot kombëtarët dhe patriotët më të mirë janë ata që me fanatizëm e ruajnë gjuhën dhe traditën tonë sidomos për ne që jemi në mërgim.

Sonte kemi Festë, e mira është që njerëzit duhet t´i kenë dy veti kryesore: Kështu e pyetën një plak, sa vjetë i ke? Shëndoshë jam u përgjigj plaku. Kapital sa ke? Me shëndet mirë jam u përgjigj ai përseri.

Të nderuar pjesëmarrës iu dëshiroj shëndet e shumë të mira, ta festojmë këtë datë se është datë me të vërtetë e rëndësishme, e meritoni ju mërgata më shumë se askush tjetër dhe krejt në fund: „Rroftë Shqipëria, Rroftë Kosova“!

Të ftuar të radhës ishin Neki Lulaj dhe Shaip Ademaj të cilët lexuan për të pranishmit disa poezi. Pastaj filloi programi kulturo-artistik i cili vazhdoi deri në orët e hershme të mëngjesit të ditës së shtunë.

Pamje nga Manifestimi Kulturor(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora