E shtune, 23.01.2021, 03:36 AM (GMT)

Kulturë

Dedë Preqi: Ah, zëri yt!

E diele, 09.02.2020, 12:40 PM


Dedë Preqi

AH, ZËRI YT !

(N. Pagarushës)

Ah, zëri yt i ngjyruar me dashuri

Dridhshëm, në agun e ditës kumbon,

Me ty kënduan lumenj, fusha e male

Dhe bariu, baresha me dele në luadhe.

Ah, zëri yt i ëmbël zogjtë i rritë në tufa

Me tingujt e rrallë që këndon Pagarusha,

Koha vrapon dhe rrëshqet ndër duar

Fushës duke i derdhë kallëzit me grur.

Ah, zëri yt kurrë nuk pranë pa fund

Jehon e ringjallet në krahët e pulëbardhave,

A, i besohet kumtit të ikjes tënde këtë mot

Këmbanë e pikëlluar, rrahe ftoht në këtë mort.(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora