E premte, 28.02.2020, 07:45 PM (GMT)

Kulturë

Albert Habazaj: Burr’ i madh, i vogël fare

E shtune, 08.02.2020, 09:09 AM


Burr’ i madh, i vogël fare

Nga Albert Habazaj, Gjysh i Mares

Burr’ i madh, i vogël fare,

O trim i bukur i babës,

Shpërfill diellin mbi male,

Katër vjeç i vogël i radhës.

Burr’ i madh, i vogël fare,

S’pranon të tjerë mbi qerpik,

Dy sytë si dy varka arre

Mbushur njomësi me dritë.

Burr’ i madh, i vogël fare,

Mares Habazaj i thonë,

Vijon gjeneza krenare,

Si ka qenë tradita jonë.

Burr’ i madh, i vogël fare,

Ciu - ciu, zog i malit,

Breg i shpirtit që ndez zjarre,

Të keqen, o djal’ i djalit!

Vlorë, e hënë, 03.02.2020(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT