E marte, 21.09.2021, 05:54 PM (GMT+1)

Kulturë

Marjana Gjergji: Melodia e shpirtit tim

E marte, 04.02.2020, 09:00 PM


MELODIA E SHPIRTIT TIM

-CIKEL POETIK nga MARJANA GJERGJI, Shengjin-

Me mungon !

Dhimbja shpirtin me ka coptuar .

Qielli per mbi mua sot ka ndryshuar

Me thuaj jeten une pse te dua ?

Kur vec dhimbje kam per te jetuar !

Ne enderr  lutem tet shikoj

sikur njeher tet perqafoj .

Me fuqine e dallgeve te detit dua te shkoj

e prane teje gjithmone te  jetoj .

Mbemjeve deri naten vone

yjet numeroj

nje me mungon

ti je engjell prane meje qe ste shikoj.

Me fshin lotet me perqafon

e me thua gjithmone

ne zemren tende kam per te jetuar .

Vetem ti

I dua ditet me shi

ndoshta per ty Po qaj Por askush se di

Do genjej do them: - s´jan lot e mi.

Por jane ca pika shi

Do lutem ne enderr tet shoh

te  jetoj me ty deri ne pafundesi

Aty ne kraharorin tend

Aty lutem te gjej pak qetsi

Muzika i bashkoi jetet tona

dhe ti si pa dashur u bere melodia e shpirtit tim.

Edhe  sot qe jelarg

une e vazhdoj e kendoj pa pushim

Edhe pse fjala Ne tashme eshte shuar

Cdo gje ne jetet tona papritur ka ndryshuar

Nuk jane me dy zemra te perveluara

Jane thjesht dy njerez qe njeri tjerin

Bejne sikur se njohin, e kan harruar!

Per ata qe gjejne force te shkaktojne

lot ne faqen e nje gruaje , nje nene.

Ku e gjen forcen qe me prek?

Ne cilen pjes te zemres ajo fshihet?

Te me mposhtesh eshte fare e lehte .

Mjafton nje shikim te me bindesh.

Ku e gjen forcen te zbrazesh mbi mua

Une nuk tu luta te me sjellesh ne jete. ..

Me lindet nga dashuria me bete shpirt trazuar

Ndihem zog i vetmuar pa krahe , pa flete

Ku e gjen forcen qe prek nje grua?

Qe prek nje nene …

Ajo mbi shtrat numeron yjet zgjuar .

Te ka bere te ndihesh mbret

Shikom ne sy ! Gjeje forcen baba !!

Gezoju te linda djale te behem burre

Me ngrite ne qiell doje trashigimtar

Por ta dish nuk dua te behem si ti kurr .

Ndalu ...!

mos e prek nenen time

Ajo eshte gjithesia qe une kam

... mos e prek

Nuk te le ti afrohesh as si hije ..

Nje lot mbi faqe ate e vret ...

Dy të huaj!

Nëse shpirtin sot ma vrave

Të premtoj nuk të  urrej

Ishe ëndrra me e bukur në  jetë

Edhe pse ti sot e vrave .

Ku e gjen guximin mua të më  lëndosh

E të më  thuash je e lirë    shkosh !

Në kraharorin tënd unë merrja jetë

I premtova vetes ashtu do ishim për jetë

Por ti gjithckan e bërë asgjë

Zgjodhe krenarin e le dashurinë!

Kur të me shoheosh

të lutem, nuk dua të ndalosh

Nuk dua dikë tjetër ti besh xheloz.

E di ke per te me mungua

gjej forcë tek fjalët e tua për met harrua!

Unë dhe  ti tashmë jemi dy të huaj...

Dashuri e vrarë!

Nuk të premtoj se nuk do qaj

në ditën tënde të lumturisë .

Kur të kujtoj ty qe tek une i dhe emer dashurisë.

Do ulem në bregun e vetmuar ,

Do ngre një dolli , (jo për ne por për fatin tonë të zi).

Do ze vendin e një zogu te vetmuar që pa fole do të rri.

Nëse pa dashuri do me shohesh

Mos mu afro nuk dua të me njohësh.

E kur vetëm të ngelesh përsëri nuk dua tia di…

Ishe ti që vrave nje dashuri .

Fshive ndjenjën nga jeta jonë

u dhe trishtim dy zemrave

… përgjithmonë...!

----------------------

-Per ZemraShqiptare, nga Shengjini, Shkurt 2020-(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora