E marte, 21.09.2021, 06:34 PM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Loja taktike

E diele, 02.02.2020, 06:39 PM


Satirike

LOJA TAKTIKE...

Mirë me Kurtën e me Murtën,

S'e bënë mall kush Kushtetutën,

Iku koha si për lesh

Sipas ligjit qesh e ngjesh!

S'ka më lojëra pa kufi,

As hajgare me Qeveri,

Dikush duhet të lëshoj pe

-Nuk na bënë gjeli ve!

Meqë pulës mbi të gjitha

I ka ardh'  veja te bytha,

Duhet ecur si me vrap

Qeveri o zgjedhje prapë!

Se për ndryshe e pat puna

Nuk na lajnë me 7 sapuna,

Qe sa kohë nuk merren vesh

Një "tullac" e një "hundëlesh!"

Në këtë valle politike

Me afatet maratonike,

Me këtë "Listën..."  o sa keq

- Hajde dreq e na ndreq!

"Erdhi dita" s'ka më pritje

Mos "Beso" në kusuritje,

Kjo taktikë nuk zgjat gjithmonë,

Rroftë një tjetër opsion!

Mirë me Kurtën e me Murtën

Kollaj dashit nuk i këputen,

- Ju nuk dini me të renë

Pi servili gjithë kopenë!

Sevdail Hyseni(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora