E enjte, 02.12.2021, 10:26 AM (GMT)

Kulturë

Rexhep Shahu: Libri ''Shtatë Fletore'' i Havzi Nelës - Çmimi Kombëtar i Poezisë

E diele, 26.01.2020, 07:09 PM


Rexhep Shahu, Botuesi i Havzi Nelës

LIBRI “SHTATË FLETORE” I HAVZI NELËS - ÇMIMI I PARË KOMBËTAR I POEZISË

Nga Rexhep Shahu

Çmimin e parë kombëtar për vëllimin më të mirë poetik për vitin 2018 e fitoi libri Shtatë Fletore, vepra e plotë poetike me 5548 vargje e poetit martir Havzi Nela, botuar nga Klubi i Poezisë.

Në ceremoninë e ndarjes së çmimeve, si botues e përgatitës për botim i këtij libri të munguar tri dekada, mbajta këtë fjalë rasti:

Havzi Nela po na sheh atje ku është.

Besoj edhe ai po na falenderon të gjithëve.

Faleminderit juria! Faleminderit zonja Ministre! Faleminderit Ministria e Kulturës!

Faleminderit shkrimtarëve shqiptarë të cilët e sollën Havzi Nelën këtu.

Ai ka qenë, është në piedestal, por shkrimtarët shqiptarë, në 30 vjetorin e vdekjes, varjes së Havzi Nelës, viti i kaluar (2018) ishte 30 vjetori i varjes, shkrimtarët shqiptare e kanë nderuar Havzi Nelën si asnjë shkrimtar tjetër deri sot.

Kanë shkruar ekskluzivisht për Havziun vitin e kaluar 64 shkrimtare.

Kanë ardhë dy herë në Kukës për inagurimin e bustit të Havzi Nelës dhe të shtëpisë së Havzi Nelës 42 shkrimtarë. Këto janë ngjarje.

Ne botuam librin vepra e plotë, Shtatë Fletore. Do doja t’ia drejtoja kameres vëllim Shtatë Fletore me 500 faqe.

Faleminderit Flamur Hoxhës, i cili ka sponsorizuar katër libra rreth Havzi Nelës.

Faleminderit Bashkim Shehut, kryetar i bashkisë Kukës që ka i vu bustin dhe i ka ndërtuar shtëpinë.

Faleminderit të gjithëve ju.

Zonja ministre!

Në biografinë tënde politike, ke për ta mbajtë mend, kur ke qenë ti ministre është nderuar një poet i varur, i vetmi poet i varur.

Faleminderit të gjithëve.


Rexhep Shahu, botues i Havzi Nelës, Shtëpia Botuese e Promovuese Klubi i Poezisë.(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora