E diele, 26.06.2022, 03:01 PM (GMT+1)

Kulturë

Demir Krasniqi: Metush Haxhaj – të lumtë dora

E diele, 26.01.2020, 11:34 AM


Metush Haxhaj – të lumtë dora

-Teksti, muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi

Në katundin Haxhaj , t’ çarkut të Gjilanit –

Lindi e u rrit  një djalë – shtylla e vatanit !

Prindërit e pagëzuan me emrin Metush –

Çiftin për trimëri , s’ mund t’ ia  gjejë askush !

Refreni :

Seç uronin Shari , Shala e Bajgora –

Kalle Metush Haxhaj , hej , ty të lumtë dora !

N’ kryengritje t’ fundit , n’ Grykë të  Kaçanikut –

Ia shpove kazanin  trenit të  armikut !

Sapo i mbërrini vitet e moshës së rritjeve –

Ai ishte pjesëmarrës i t’ gjitha kryengritjeve !

Që u zhvilluan së fundi n’ Grykë të Kaçanikut –

Kundër pushtuesve turq , ballë për ballë armikut !

Refreni :

Seç uronin Shari , Shala e Bajgora ...etj.

Metush Haxhaj ishte shëmbëlltyrë si luftëtar ,

Ishte i shkëlqyeshëm kudo si shenjëtar !

Ai , ia shpoi kazanin trenit t’ turk armikut –

Mu tek po kalonte  Grykës së Kaçanikut !

Refreni :

Seç uronin Shari , Shala e Bajgora ...etj.

Shenjëtar i pashoq , Metushi kështu veproi –

Kazanin e trenit turk , drejtpërdrejt ia shpoi !

U ndal qarkullimi i trenave prej plumbave spicë –

Përgjatë hekurudhës Selanik – Mitrovicë !

Refreni :

Seç uronin Shari , Shala e Bajgora ...etj.

Sa herë janë bërë dasma n’ fshatra në këto anë –

Pa e thirr  Metushin , nuk e kishin lanë !

Nëpër fshatra t’ largëta , nëpër  teren  mali –

Metush Haxhajn , shkonin e merrnin me kali !

Refreni :

Seç uronin Shari , Shala e Bajgora ...etj.

Veç me ua vra shenjin , që ishte një  ndër kushte –

Për t’ vazhdua krushqit , me u kthye me nuse !

Shenjë – vihej një asht , a filxhan i kafes ,

Ky burrë , kurrë s’e rrëzonte shenjën prej të parës !

Refreni :

Seç uronin Shari , Shala e Bajgora ...etj.

Kur i vinte radha  gjuajtjes së  tretë –

Atëherë e godiste shenjën e vërtetë !

Thuhet – mbrapa shenjës , një copë buke vihej –

Por , në këto raste – shenja  kurrë nuk vritej !

Refreni :

Seç uronin Shari , Shala e Bajgora ...etj.

Me Bozk Stubllën – shokë t’ pandashëm si miku prej mikut ,

Që të dy ishin luftëtarë të Grykës së Kaçanikut !

Të Grykës së Konçulit dhe luftërave të tmerrit ,

Bashkëluftëtarë dhe truproje të Idriz Seferit !

Refreni :

Seç uronin Shari , Shala e Bajgora ...etj.

Që të dy këta luftëtarë qenë shenjëtarë të mirë –

Që e vrisnin zogun n’ fluturim në qiell !

Metushi e kishte pushkën shumë të gjatë –

Mbi të cilën 12 biba mund të bënin natë !

Refreni :

Seç uronin Shari , Shala e Bajgora ...etj.

Në livadhe t’ Zhegrës , Metushi kishte ra –

Atje ishte takua rastësisht me një shkja !

Serbi s’ kish  lanë gjë , Metushin pa e sha –

Metushi , n’ atë vend – serbin e kishte vra !

Refreni :

Seç uronin Shari , Shala e Bajgora ...etj.

Për këtë rast , gjykata e Shkupit e kishte lirua –

N’ mospërputhje t’ emrit , nuk e kish dënua !

Por familja e tij , lehtë nuk kishte shpëtua –

50 lira – ari këtë gjak e kish pagua !

Refreni :

Seç uronin Shari , Shala e Bajgora ...etj.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore , Metushi e kaloi Moravën

Dhe doli në Shqipëri , për t’ a sigurua idarën !

Nga puna për idare , s’ kish kush që ta ndajë –

Punoi si rojtar në Budrikë , Radivojc , Devajë !...

Refreni :

Seç uronin Shari , Shala e Bajgora ...etj.

Herë – herë vinte n’ Haxhaj , kur binin natarët –

E shihte familjen , fqinjët dhe fshatarët !...

Mbas Luftës së Dytë Botërore , për besë paqeje si pajtimtarë –

Në shumë pajtime e mbarime , nëpër popull pjesë ka marrë !

Refreni :

Seç uronin Shari , Shala e Bajgora ...etj.

ka bërë këtë  akt burrëror edhe atdhetar ,

Jo vetëm që nuk duhet harrua këtë luftëtar ,

Por atë duhet nderua si bamirës e pajtimtar ,

Metush Haxhaj , i shkëlqyeshëm ishte si shenjëtar !

Refreni :

Seç uronin Shari , Shala e Bajgora ...etj.

Metush Haxhaj , kurrë nuk trembej nga gjaku i kuq –

Luftë pas lufte me armikun – nuk i shkonte asnjë plumb huq !

Njeriu që ia shpoi barkun sulltanit gjakpirës ,

Njeriu që i shkaktoi dëm të madh Turqisë !...

Refreni :

Seç uronin Shari , Shala e Bajgora ...etj.

Edhe emri i Bozk Stubllës , duhet të nderohet –

Sa t’ jetë  jeta të kujtohet , kurrë mos të harrohet !

Ky atdhetar i madh krenar dhe ky luftëtar –

Që rrëzoi e praptoi shumë turq edhe  serbë ushtarë !

Refreni :

Seç uronin Shari , Shala e Bajgora ...etj.

Gjilan, më 08.01.2020 .           Demir Krasniqi(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora