E hene, 08.08.2022, 02:32 AM (GMT+1)

Kulturë

Neki Lulaj: Monolog

E shtune, 25.01.2020, 10:34 AM


Neki Lulaj

Monolog

Pse gjithë kjo plandër mbi supe

Vetvetën pse po e mashtroni

Zbërthnjani kopsat korës se këmishës

Shiqone rrëmetin për rreth vetës

Të pa gjeturit me ngulm kërkoni

Rendë,rendë po gaboni..

Toka ime plotë eshtra plumba e ka gjoksin

Deshmorët e qetë pse s`po i leni

Luftëtaret bonjakët i harroni

Ku janë të pagjeturit

Ç`është e tepërt ,tepër është

Përse vallë gjithë kjo shtirakti

Pse gjithë ky trap ? Ky ngërq? Ky zgrip?

Kjo po me tmeron

E toka jonë ka pellge gjaku

E gjoksin plotë plagë

Hiqni zdërhallet nga karrikat

Uluni e bashkë punoni….

-Janar, 2020-(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora