E marte, 04.08.2020, 10:00 AM (GMT+1)

Kulturë

Kadri Mani: A e di se kë shpëtove?

E marte, 14.10.2008, 10:45 PM


Kadri Mani
Kadri Mani

A E DI SE KË SHPËTOVE?
/Dr. Silvana Balajt/

O mjeke e dashur Silvana
A e dini se kë e mjekove?
Të lumët na e lumja nana
Një burrë Kosove shpëtove!

Duke bërë punët e këndshme
Të përdistshme sikur zakonisht
Ti bëre punë të jashtëzakonshme
Që e shpëtove një jetë të brishtë!

Burrin e Gjygjevikut- Ademin,
Me gjysmë mushkërie e solle n’jetë,
Me mjeshtri Ti i gjete melhemin,
Shqiponja jonë fluturo përpjetë!

Jetë e brishtë po shpirt gjigand
Fjalëëmbël por që zemrat trand
O të kthen të bën për vete
O vdes e s’të lë ndër kiamete!

Mjeke nderi Ti paç uratën
Ti që e bëre vrik mjekimin
Nga zenrat shporre shtrëngatën
Për jetë e mot Ti paç amshimin!

Do të vini në Rahovecin me rrasapeta
Që fort ngjan në qytetin Gjirokastër
Te Adem Berisha rritur në cergë e hasër
O shqiponja jonë Silvana ty tungjatjeta!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora