E hene, 05.12.2022, 03:16 PM (GMT)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Me Rambon nuk shihemi...

E diele, 19.01.2020, 10:22 AM


Jusuf Zenunaj

ME RAMBON NUK SHIHEMI...

Hyra në politikë

si dikur në pikturë

suksesi shpejt u rrit

si shpejtësia me veturë !

Nê fshat e në qytet

për të parin e Bashkisë

më doli nami,

anekënd Shqipërisë.

Bota qe "habitur"

si asnjëherë tjetër;

mirënjohje e shpërblime

m'u dhanë për timen vepër.

Rrënjët i lëshova

thellë në politikë,

vendin "ma lëshoi" Nano

fare pa i thënë ik !?

Me sjellje, as me stil

askujt s'i kam lakmi,

a s'më thuani , ju,

Ismail Qemali i Ri ?!

Shpeshherë nuk e di

nga të shpiejnë rrugët e jetës-

takova Vuçiqin,

bashkë i hymë marrëveshjes .

Krah na u bë Thaçi,

nuk na e prishi dot,

bashkë gjetem rrugën

shpejt "të hynim" në Evropë.

Çdo gjë pati nisjen

si flladi midis bjeshkës,

ah, sikur t'mos rëndoheshin punët

si samari breshkës ?!

Planet na i prishi

ai "kokëfortë" Ramushi

sikur të ishin gjethe

të hedhura midis prushi !

Dashurinë që patëm

sikur vëllai më vëlla,

u tretë si shkumë sapuni,

me Rambon nuk shihemi ma.

J.Z. , Dilbeek , më 18 janar 2020(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora