E marte, 31.03.2020, 01:26 PM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Imazh simbolik i panjohur për Gjergj Kastriotin

E premte, 17.01.2020, 09:40 PM


Gjergj Kastrioti ishte Shpëtimtari dhe Dielli i Arbërisë europiane

Nga Gjon KEKA

Në një kronik të vitit 1704 kështu pasqyrohet ardhja e Gjergj Kastriotit në shptimin e atdheut të tij kundër pushtuesit otoman.

Edhe simboli i diellit tregon natyrshëm lidhjen e tij dhe të Arbërisë me lashtësin në kontinentin europian dhe gadishullin Ilirik.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT