E shtune, 03.12.2022, 04:12 PM (GMT)

Kulturë

Demir Krasniqi: Gëzim të madh ka Kumanova

E enjte, 16.01.2020, 08:40 PM


Gëzim të madh ka Kumanova

 

-Teksti , muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi –

Gëzim të madh ka Kumanova –

Mysafirë pret nga Kosova !

Motra , vëllezër , shokë e miq –

Në kufi pret në Stançiq !

           Refreni:

           Tash , gjithë festat e Kosovës ,

           Sa herë ne, do t’i festojmë –

           Rrugën e re drejt Kumanovës ,

           Ne, përherë do ta kujtojmë !

                       Me gëzim do ta kujtojmë –

                       Ditën e inaugurimit !

                       N’ histori do t’ a shënojmë –

                       Si ditë feste të bashkimit !

Mirë se vini motra e vëllazëri –

N’ këngë e n’ gaz kemi me u shkri !

Sa krenarë është Karadaku –

N’ Kumanovë ju pret konaku !

           Refreni:

           Tash , gjithë festat e Kosovës ...etj.

Ju pret buka , ju pret sofra –

Mirë se vini vëllezër e motra !

N’ Kumanovë vijmë shkurt e trup –

Ma nuk sillemi nëpër Shkup !

           Refreni:

           Tash , gjithë festat e Kosovës ...etj.

Sytë na kënaqen nëpër këto treva –

Ma nuk sillemi kah Presheva !

Ma nuk sillemi kah Bujanoci –

Biem shkurt kah Bellanoci !

           Refreni:

           Tash , gjithë festat e Kosovës ...etj.

Grykës s’ Karadakut , ngjitemi kah Zhegra –

N’ kopshte të merakut , nuk lamë bimë të egra !

Kalojmë në Pidiç dhe nëpër Shurdhan –

Në kufi n’ Stançiq , biem për Sllupçan !

           Refreni:

           Tash , gjithë festat e Kosovës ...etj.

Nëpër fshatra t’ Kumanovës –

Do t’ pushojmë n’ Komunë t’ Likovës !

Atje poshtë ku është Opaja –

Na pret kënga e sevdaja !

           Refreni:

           Tash , gjithë festat e Kosovës ...etj.

N’ Karadak , n’ malësinë kreshnike –

Vizitojmë fshatrat etnike ,

Me banorë vendorë shqiptarë ,

Që na presin me faqe t’ bardhë !

           Refreni:

           Tash , gjithë festat e Kosovës ...etj.

Kumanovë , n’ gëzim e hare –

E gëzofsh rrugën e re !

Që të lidhë me ardhmërinë –

T’ përqafon me lumturinë !

           Refreni:

           Tash , gjithë festat e Kosovës ...etj.

28 Nëntorin , sa herë që festojmë –

Rrugën Kumanovës gjithmonë ia urojmë !

Rrugët drejt Kumanovës kudo që të shkojnë –

Kumanovën me Kosovën gjithmonë i bashkojnë !

           Refreni:

           Tash , gjithë festat e Kosovës ...etj.

Gjilan, më 28.11.2019.  Demir KRASNIQI(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora