E shtune, 03.12.2022, 03:06 PM (GMT)

Kulturë

Luan Kalana: Trishtim i moshës

E marte, 14.01.2020, 06:41 PM


-TRISHTIM  I MOSHES

...sa ron Poezia ,nuk harrohen Peoetet.

poemth

Nga Luan Kalana

U thinjet brezi i permalluar,boten s’e shijuat,

bora e bardhe floket ondet kane mbuluar ,

zbardhon si mali I Tomorit dimer e behar,

qendroni te heshtur si Mali i Thate zbuluar,

penat tuaja s’do te Fish-ten,pishtare te lirise,

ne lahuten e Malsise,per gjuhen e Shqiperise.

Fytyra te vrazhda me rrudha trishtuar,

ju kane tjetersuar,rinine e arnuar,s’jeni harruar,

gjysem shekulli me “socializmin” u rrobetuat,

me pene e libra,nje jete te tere te perkushtuar,

sa ron Frasheria ,shkruan pena e Mirgjinit,

Rilindasit vellezer  do t’i mbajme te gjalle.

Ashtu dhe qete e paramendes te plakur,

qe s’lerojne dot dheun,po hiqen zvare,

per ju s’kujtohet asnje,Atdheun qe kenduat,

packa se luftuat per demokraci,ishin te paret,

ju ngjyrosen gunat,te kuqe e blu,te ngujuar,

sa me vargje e sa me penel,nuk ka te reshtur,

Gega i toskes,edhe i tramatizuar,fluturon ne qiell.

Zemra dhe pena e begate juaj, rine zgjuar,

nuk duan te njohin, urrejne fjalen i moshuar,

sic qendrojne kryelarte Skenderet e Devollit,

poetet Rusi,Demolli,Kodra,Korcen kane hijeshuar,

me lirikat perla meteor,galaktikat kane zaptuar ,

ushqejne shpirtin shqiptar,liredashes e paqesor.

Fuati i Bostonit germon foto e histori shkruan ,

shqiptaret mergemitare i ka hyjnezuar,

sikur ata kane krijuar Ameriken,te paret,

per Nolin ,Antonin e Lionelin i dritheruar.

Luani i Babanit nga Athina,Greqine ka pushtuar,

me libra e perkthime, nderohet me cmime,

nuk do te dorezohet,ka nisur tjeter pune,

“-Kam filluar te plakem,me te rinjte do shkruaj,

sa shkruan lirika profesor Ziko nga Kanadaja,

maje ajsebergeve,akullnajt me poezi do shkrije,

pena me gjuhen e pellazgeve,pushim nuk do rije!”

Me ngacmon naten vone,poeti Thani i Zicishtit,

na thumbon me hosten,me figura te profetizuar,

“-U plakem byrazer,s’na bejne kellqet,s’jemi te paret,

pena eshte renduar,telat ndryshkur te kitares vjeteruar,

s’ka kenge serenate sokekeve,cupkat jane larguar,

E di,po shkruaj liriken e fundit,te gdhendur ne gur.”

S’harron ,te nesermen ngjyros poezine flamur.

Sa kemi Kosten poetin kronikan,pene arte te  Devollit ,

si Barleti qe shkrojti epopene e Heroit Skenderbeg,

sofren shtruar me poetet plot,nga gjithe bota te perkthyer,

me Driteroin e pavdekshem“profetin”do na mbledhe,

stafeten te rinjeve te talentuar,Erisit,Andreas do t’ia leme.

Amanetet tuaja,shkronjesi i fundit i armates te poeteve,

penat tuaja relike nga fusha e betejes do t’i mbledhe ,

do i vendosim ne muze,librat ne obeliskun e Poezise,

skalitur me emrat,do prehen ne altar,per jete me nder.

@ Shkronjesi Modet ,Florida USA.

Janar 2020.

Ps-Emrat e plote te poeteve-poeti At.Fishta,Skender Rusi,Skender Demolli Korce,Mirgjin Frasheri New York,poeti piktor Ali Gega Florida.

poeti Luan Xhuli Athine ,Thani Naqo Florida ,Skender Kodra Uster Masacuset,

poeti lirik prof.Vangjush Ziko Kanada,kineasti poet Fuat Memeli Boston,poeti perkthyes mjeshter  Kosta Nake Bilisht,shkrimtaret e rinj Eris Rusi Korce,Andrea Danglli Tirane.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora