E shtune, 03.12.2022, 03:53 PM (GMT)

Kulturë

Neki Lulaj: Kthim vitesh

E hene, 13.01.2020, 06:39 PM


Kthim vitesh

Nga Neki Lulaj

Ma ka bërë ditëlindja më të bukur buzëqeshjen hirplote.

Më duhet të mbledh shporta me urimet më të freskëta.

Kosova më sjell të rizgjuar ninullat e ëmbla të Lokes

Vitet e hapat futen urtësisht nëpër rreshta.

Vijnë të gjithë brengat e gëzimet si bisku i filizit.

I lidh kohërat me fjongo të kaltra, të kuqe.

Në supe më bien petalet e luleve të Belles-Bërliqit.

Puhiza e dëborës së bardhë mbi flokë më ulet.

Gjethet e lisave u vyshkën e prapë u gjethuan.

Të tjera dashuri u ndërruan në djepe me ninullat

Ditëlindjet e mia me dritë kurbeti karvanuan.

Mes librave shkuan dhe ditët gazmbushura.

E më rizgjuan një Valle Shpatash në ditë të largëta kurbeti.

Ku fjalëshqipja më bëhet këtu si shtizë drite.

Në rrudhat e gjoksit hej, sa vite koha më treti

E dëshirat kërkonin çelësa sa një qiell me yje.

Jam udhëtar veshur mes një petk gëzimi dhe trishtimi.

Dhe me thinja jeta më ka bërë arkitektë ëndërrbukur.

Jam në majën e malit a pranë trokashkës së një mulliri.

E bluaj mielllin e bardhë për sofrën e mbushur.

-Nga Gjermania, 13 janar 2020-(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora