E enjte, 30.03.2023, 08:48 AM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Poetë famozë pa botim librash

E shtune, 11.01.2020, 10:02 AM


Luan Kalana:

POETE FAMOZE ,-PA BOTIM LIBRASH ...por

Poezite e tyre kane lene gjurme sa per 100 libra... -Ka shume poete te tille ne Letersine Boterore,edhe ne ate Shqiptare,por do te theksoj ata te anes tone, te Devollit... poetin Gezim Medolli,Meti Fidani dhe Hysen Cififligu, me,te cilet i kam njohur dhe i kam afer . 1-I pavdekshmi ,Gezim Medolli (1949-2004)nga Tresteniku.-"Poeti i burgut",i riu u talentuar i gjimnazit te Bilishtit ,qe diktatura e burgosi per "gjoja'",etiketim,progande dhe arratisje.Per arsye financiare,bashkeshortja boton librin "Vargje",por ai nuk e pa librin e vet. 2-Poeti Meti Fidani,nga Nikolica ,sot me banim ne Florida .Poeti i "humorit popullor" devolli,i kalavari te vuajtjeve dhe te persekutimeve ne kampe,miniera internime.Poezite brilanet kendohen nga te gjithe lexonjesit me admirim . 3-Poeti Hysen Cifligu ,nga Piluri i Devollit,edhe ky me banim ne Florida ."Poeti i shpirtit human lirik devolli",simboli i mergimtarit shqiptar dhe shume i njohur me poezite e tij mbreselenese. (mare nga libri "Antologjia Poetike e Devollit"-Kosta Nake ) -P.s-Per kenaqesine tuaj mund te lexoni poezite ne profilet e tyre ne Facebook.L.K...(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora