E merkure, 29.03.2023, 07:52 AM (GMT+1)

Kulturë

Neki Lulaj: Dimër i fortë në Kosovë

E marte, 07.01.2020, 07:20 PM


Zahalli e madhe

(Dimër i fortë në Kosovë)

Nga Neki Lulaj

Kushtetutë me halle

Me fije kompromisi

Dolën penjtë në valle

Pabesi ban pisi.

Çdo gjë shkoi në ferrë

Iku gjaku, djersa.

Vetëm interes

Po votë kërkon karriera.

Turpin hanë me bukë

Si një copë xham në epruvetë

Këmisha na u rrudhë

Po luftëtari pse hesht .?

Akademikët janë strukur

Nga kërcënimet monstruoze.

Me premtime "mburrërore"

Të gjithë në arkivole...

--------

ATDHEU

(Për mini shengenat)

Hej ore ti o satarap

Po ti them dy fjalë

Për merak- se

Atdheu s`ëhtë trap

As vend teloznë për trokëllashet

As rrah i prerë nga kopila

As rraqe e tugjargjiut-sh..ut

As savan i oligarkve

As zhugal për ordiner

Rri largë llajke o i marre

Largë duart nga ne o lugatë

Ti o trap o tretoj shtirat

Se aty ka Adema, Xheva e Saliha

Ka Agima e ka UÇK-ja

Atdheu im ka plotë Petrita...

-Nga Gjermania, Janar 2020-(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora