Zemra Shqiptare

  http://www.zemrashqiptare.net/


Jusuf Zenunaj: Kushtetuta

| E diele, 05.01.2020, 11:24 AM |


Jusuf Zenunaj

KUSHTETUTA

Nipin e pyet hallė Ruka,

a ėshtė ligj kushtetuta,

apo veç letėr ?!

Mos kemi nevojë

për Kushtetutë tjetër ?

I kam parė bir

n' televizor

kryetarin e shtetit

dhe kuvendarė

tek e miratuan

tė gjithė me radhė.

Pse nip m'shikon

pėrgjigje s'më jep ?

Kushtetua "fle "-

ç'bėhet me atdhe ?!

Mė thuaj nipi im

ligjet qė ka Kushtetuta

mos i ka tė buta ?

Ata që e shkruan

dhe e miratuan,

nê këto ditë dimri,

ashtu si në ditët e verës

me këmbë e shkelën

si thuprën e shelgjes ?!

J.Z. Dilbeek, më 5 janar 2020