E merkure, 15.07.2020, 08:19 PM (GMT+1)

Komente

Xhafer Leci: A mos duan ta zhbëjnë Kosovën liderucët partiakë?

E premte, 03.01.2020, 04:02 PM


A mos duan ta zhbëjnë Kosovën liderucët partiakë?

Nga Xhafer LECI

Për shumë vite mosnjohja e asnjë vendi pavarësinë e Kosovës dhe,tërehqja e disa vendeve njohjet e tyre është tepër brengosëse.

Sikur të kishim një ushtri, siç i kanë vendet tjera. Vendin do duhej ta drejtonte për një kohë ushtria, për mbrojtjen e rendit demokratik.

Liderët e të gjitha subjekteve politike të vendit tonë, po duket qartë se më shumë e duan pushtetin se Shtetin !

Pse është posti i presidentit mollë sherri?!

As përpjekjet e ardhjes në Prishtinë të delegacionit të Bundestagut gjermanë, me anëtarët Peter Beyer dhe Christian Schmidt, nuk kanë arritur të pajtojnë, kryetarët Isa Mustafën e LDK-së dhe Albin Kurtin e VV-së, për ndërtimin bashkëqeverisës të institucioneve për udhëheqjen e vendit! Beyer është edhe raportues për Kosovën në Parlamentin Europian.

Tani, edhe amerikanët në kërkim të një zgjidhje, për ndarjen e posteve në mes LDK-së dhe VV-së! Nëse edhe amerikanët nuk arrijnë të bëjnë punë, atëherë po vërtetohet se gjithënjë e më shumë po e humbin besimin te miqtë tonë, si të pa përgjegjëshëm, kokëfortë dhe dashakeqës të vendit,popullit dhe miqëve tonë! Dhe jo vetëm kaq, por po vërtetohet se LDK dhe VV janë marioneta të PDK-së dhe se kot kanë mbajur zgjedhje duke premtuar-gënjyer shumë! Oferta e VV-së për një koalicion parazgjedhor, për mendimin tim ka qenë ide e mirë, sepse mendoj që sot nuk do të kishim këto probleme.

Shteti nuk mund të funksionojë me banda, vrasës, kërcnues, plaçkitës të pasurisë tonë të përbashkët. Po vetëm me diplomatë, ekspertë dhe profesionistë të të gjitha lëmive. Pse LDK duke njohur mirë si destruktiv, e bëri HashimThaçin kryetar të vendit?! Pse edhe tani ende pa arritjen e një marrëveshje bashkëqeverisëse me VV-në,e zgjodhën për kryeparlamentar Glauk Konjufcen?! LDK e kishte dy herë Ministrinë e Mbrendshme. I pari Fatmir Rexhepi dha dorhëqje morale, fare i pa fajshëm. Dihet se nuk e pyeste gjë askush. Për këtë u tregua burrë dhe dha dorëheqje. E kishim edhe Skënder Hysenin, të cilin kurrkush nuk e pyeti për asgjë, si rasti i nënshkrimit në Vjenë të Austrisë, së bashku me Hashim Thaçin, atëherë Ministër Jashtëm, për faljen e Çakorit Malit të Zi?! Po çfarë i duhet përsëri LDK-së posti i Ministrit të Mbrendshëm, kanë me mbrojtur vendin nga badat, apo veten dhe Hashim Thaçin me kompani?! Gjithëherë LDK-ë është mashtruar. Edhe kësaj radhe u mashtrua, apo fshihet diçka këtu, që vetëm ata e dinë! Marrëveshje nuk ka, Glauku u zgjodh kryeparlamentar!!!

Bota numron 196 shtete, sipas Prishtinës Zyrtare, prej tyre 116 vende e kanë njohur Kosovën.

Beogradi zyrtar, sipas Ministrit të Jashtëm serb Ivica Daçiç, i cili deklaron-pretendon se kanë tërhequr njohjen 13 vende, si Burundi, Lesoto, Sao Tome dhe Principe, Suriname, Liberia, Papua Guinea e Re, Komonuelt i Dominikës, Grenada, Guinea-Bissau, Dhoma e Unionit, Solomoni ishuj, Madagaskar dhe Palais. Aq më keq,kur dihet se autoritet Austriake dhe Çeke e kanë diskutuar tërheqjen e mundshme të njohjes së pavarësisë së Kosovës.

Prishtina i mohon këto. Por ka lajme të ndyshme edhe nga vendet mike të shqiptarëve, të cilat raportojnë se Serbia, së bashku me Rusinë, janë duke lobuar edhe me mjete materiale marramendëse, për tërheqjen e njohjeve edhe nga disa vende tjera!

Wendlingen,02.01.2020(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora