E shtune, 04.04.2020, 12:32 PM (GMT+1)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: "Matanë" kufirit

E shtune, 23.11.2019, 04:05 PM


Jusuf Zenunaj

"MATANË" KUFIRIT

Kujtimet e fëmijërisë për atë tokë "matanë" kufirit

ruhen në mendje si prushi mbuluar me hi bliri;

dhImbja , as malli s'pushojnë për ato faqemali

luginat me shkëmbinjë parasysh më dalin

bashkë me lodrat që luanim në vërri

dhe ogiçet me kêmborë tufave tuj u pri.

Varret nën lisa si libri në dorëshkrim

të rrafshuar presin kohë që do të vijë,

t'i gjykojnë dy gishtërinjët e 81 kuvendarëve

që lanë jashtë kufirit gjak e tokë të të parëve..

J.Z. , 16 nëtor 2019(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT