E hene, 18.11.2019, 09:33 AM (GMT)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Forca e të varfërit

E hene, 21.10.2019, 05:56 PM


Jusuf Zenunaj

FORCA E TË VARFËRIT

Lulin e Vocërr

të kohës së Migjenit

në çdo rrugë e lagje

me shokë e kemi !

"Poemën e mjerimit"

ua mëson jeta,

në fshat e në qytet

qyshkur ishin në djepa.

Me karroca dore,

duart "i forcojnë "

mëngjes deri n'darkë

punë kërkojnë.

Nëpër bërlogje

mbledhin kanaqe,

të kthehen në shtëpi

me bukë e ilaçe.

Zemrat e njoma

bëhen si oxhaqet.

Kupa e dëshprimit

rimbushet pa rreshtur,

forca e të varfërit

si e mizës në hekur.

LESHLËSHUARI

Leshlëshuari sikur cjap,

fustanellën si lugat,

buzagaz në Drenas,

me "daktorin" nderim përbri

hije lëshon bitevi

sikur t'ishte n' Arabi !

Në Arbëni të Vogël,

në këtë shekull,

n'ditë me diell u bë mjegull !

19 tetor 2019(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT