E hene, 18.11.2019, 09:32 AM (GMT)

Kulturë

Kalosh Çeliku: Kryeqyteti im universitar këmbëkrye sot ''hallall''

E hene, 21.10.2019, 07:11 PM


KRYEQYTETI IM UNIVERSITAR

KËMBEKRYE SOT «HALLALL»

(Mirko Gashit)

NGA KALOSH ÇELIKU

Miku im, bohem! Ike, Dje pa lamtumirë

Shkaku, se: Kujt t’i thuash ditën e mirë?!

Tavernës  “Tre sheshira”, në Prishtinë

“Turqve” Gostivarit. Flamurit gjysëmhënë

Përveçse, Zoti u ndihmoftë sot në xhami!

“Turq ehamdurila”, këmbekrye në legen

Faleminderit, për mikëpritje. Natën e mirë!

Dhe, pas tre ditëve kthehem në Prishtinë

Nga Peja, qytet shqiptar. Grykë Rugove.

Dikur moti, Lumbardhi m’i vodhi teshat

Mezi u ktheva rrugës gjallë, në Prishtinë.

Qytet, ku sot dudumët në Trojet Shqiptare

Ende, e kërkojnë Baba Dovletin. Turqinë?!

Nuk e gjeta Mirko Gashin tek “Tre sheshirat”

Gani Xhafollin me 33 dashnore, në “Grand”.

I gjeta dudumët “hallall” si dikur në Rumeli:

Nateditë me lutje.  E, “Haramin”, në xhami.

Ika, u ktheva Unë nga Rumelia, në Iliri

Kryqytetin Shqiqptar me gjithë poezi:

Nuk e gjeta me baltë të kuqe. Po, në Turqi...(Vota: 18 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT