E marte, 09.03.2021, 10:17 AM (GMT)

Mendime

Zymer Mehani: Skandal dhe turp për Komitetin Nobel

E enjte, 10.10.2019, 07:32 PM


Skandal dhe turp për Komitetin Nobel, që vendosi të shpërblejë Peter Handken me çmimin për letërsi

Reagim nga Zymer Mehani

Shkrimtari austriak Peter Handke (1942), fitues i çmimit Nobel në letërsi (2019), është proserb dhe një kundërshtar i ashpër i bombardimeve të NATO-s (19990), si dhe një mbështetës i ish- kriminelit Slobodan Millosheviq. Ai i mohoi masakrat e serbëve ndaj popullatës civile të shqiptarëve të Kosovës.

Peter Handke, më 2015 mori edhe një çmim nderi nga Serbia, ngase ai e kundërshtoi botën perëndimore në vitet ‘90 kur e shkruajti esenë “Drejtësi për Serbinë”.

Ashtu si ishte i tronditur publiku i huaj dhe vendës nga mendimi i tij për Millosheviçin, i cili sipas tij nuk ishte aspak nacionalist dhe se dëshiroi të ruante Jugosllavinë, po ashtu është tronditur edhe sot, kur u bë nobelist për letërsi. Është krejtësisht skandaloze vendimi për ndarjen e çmimit NOBEL një figure të tillë, kur fare mirë dihet se ai këmbëlnguli se madje Millosheviqi nuk ishte diktator dhe një kasap i Ballkanit. Miqësia me Millosheviqin duket se është forcuar me kohën kur shkoi në Hagë dhe Handke shkoi ta vizitojë. Ai edhe në varrim të Millosheviqit shkoi, duke deklaruar se prania e tij në varrim ishte një çështje tërësisht private.

Ky është skandal dhe turp për Komitetin Nobel, që vendosi të shpërblejë Peter Handken me çmimin për letërsi…(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora