E shtune, 25.09.2021, 10:13 AM (GMT+1)

Kulturë

Liman Zogaj: Kenga ime e vrar

E diele, 05.10.2008, 11:01 AM


Liman Zogaj

KENGA IME E VRAR
 
Zbritni
O Pellumba te bardhe
ne supet e mia te dermuara
ani pse kengen ma vrane ne shkretitira.
 
As Sizif i gjalle
as Rexha ne grazhdin e gjokut
as femija  i Rozafes nuk mbeta
nje jete e tere duke kerkuar
Shqiponjat e trembura.
 
E Pres filmin "Hi e Gjake"
edhe librin "Unaze  Gjakut"
e pres ta nise knegen time te vrare
Toke Dardane me pes Nishane te kuqe.
 
Kush e di
a kam ze neser
a mund te eci rrethe e rreth
gjeografis se tokes sime
me mire e le me goje sot:
Liria nuk falet
as Toka nuk shitet
as Atdheu nuk shahet
edhe nese te terat jan te kuqe
edhe nese kan portret prej flake
edhe nese shtatin e kane krej prushe e flake
edhe nese jane te Pregjakura
-me mire nise kengen e vrare
te jetoshe i shendetshem
FANAR DRITE:(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora