E diele, 17.01.2021, 04:14 PM (GMT)

Mendime

Klajd Kapinova: Dufi i "nacionalizmit” primitiv dhe vulgar otoman shqiptar

E shtune, 21.09.2019, 10:13 AM


Dufi i "nacionalizmit” primitiv dhe vulgar otoman shqiptar

Nga Klajd Kapinova

Bekim Femiu (1936-2010), aktori i famshem shqiptar (mbreme ishte ne kanalin televiz HBO, ku shfaq filmi klasik Black Sunday, ku ai luante rolin e nje terroristi islamik nga Libani... qe ishte nder organizatoret e akteve terroriste dhe u vra ne Miami (Florida), nje dite para ndeshjes se Super Bowl futbollit amerikan...).

Bekimi, gjithe jeten artistike e kaloi ne Serbi i nderuar dhe respektuar nga te gjithe populli serb. U be i famshem ne Hollywood, jo se ai ishte shqiptar, por pse ishte shtetas serb i ish Jugosllavise. Doni apo nuk doni ju, kjo eshte e verteta.

Ai vdiq e u varros atje. Asnje serb nuk e ka percudnuar varrin e tij. Ne Kosove, me qindra shqiptare kane pasur teseren e partise komuniste jugosllave, kane qene martuar me serb, kane pasur poste ne pushtetin qendror dhe lokal, kane qene gardiane burgjesh, etj., kane perfituar shume gjate asaj kohe nga pushteti ne fuqi, dhe kur kane vdekur jane varros ne Serbi apo Kosove dhe askush nuk u ka trazuar varrin e tyre.

Fadil Hoxha, ka qene kryetar ose president i pare i Kosoves, qe i ka sherbyer UDB dhe Serbise. Ai dhe diktatori Enver Hoxha sot kane bustet ne Ferizaj te Kosoves dhe te gjithe jane te lumtur atje. Vendosja e bustit te diktatorit komunist Enver Hoxha eshte nje fyerje e rende per Nenen Shqiperi sikurse e quajne me te drejte dardanet shtetin ame.

Ky absurditet i vellezerve tane ne Dardani, eshte i njejte sikur ebrejt qe jane masakruar nga nazistet gjermane dhe Hitleri ti ngrene permendore apo ndertojne kisha ne kryqytetin e shtetit ebrejt ne Jeruzalem dhe te krenohen me vrasjet e tyre.

Diktatori Enver Hoxha vrau, burgosi, internoi, pushkatoi me gjyq farse e pa gjyq shqiptare per 50 vjet. Ai u humbi varret shume shqiptareve patriote te ndershem dhe intelektualeve te shquar, duke filluar nga Shkodra dhe deri ne Korce…

Ne varrin e tij cdo vit shkojne komunistet dhe socialistet me ne krye turqeliun erdoganist Edi Rames, per ta perkujtuar atin shpirteror komunist te babait te tij biologjik cdo 16 tetor…

Serisht te kthehemi tek aktori i famshem. Bekimi u shkollua me sukses ne Fakultetin e Drames ne Beograd ne vitin 1960. Kjo i dha atij licensen per te luajtur filma nderkombetare kyesisht ne Hollywood e gjetke.

Ai ishte i lumtur per kete gje. (Bekim Fehmiu appeared in 41 films between 1953 and 1998).

Ne historine e kinematografise dhe dramaturgjise boterore dy jane aktoret me te famshem shqiptare: Aleksander Moisiu dhe Fekim Femiu.

Aktori nderkombetare shume i kulturuar Fehmiu si polyglot fliste shqip, serbisht, frengjisht, spanjisht, italisht dhe anglisht. te rikthehemi ne ditet tona.

Me gjeni nje actor(e) apo qytetar tjeter nga Kosova qe ka zoteruar apo flet rrjedhshem keto gjuhe te huaja ne fjale.

Perse nuk pranohet fakti historik se futbollisti i famshem nderkombetar Fadil Vokrri (1960-2018), qe gjithe jeten luajti futboll ne Serbi, u be i famshem nga ish Jugosllavia qe drejtohej nga Josif Broz Tito etj., dhe jo nga Kosova. Te gjithe jane krenar per kete gje.

Ai nuk foli asnjehere per Kosoven dhe te drejtat e popullit te tij te vendlindjes dhe askush ne media nuk e thote kete gje! Dhe pse!? Sepse ai ishte futbollist dhe per te me e rendesishme ishte sporti popullor i futbollit, fama e tij nderkombetare, se sa politika e dites.

Vokrri i mbylli syte ne Kosove, ne vitin 2018 si Kryetar apo President i Federates se Futbollit te Kosoves apo jo!?

nga historia mesojme, se ne Kosove me qindra shqiptare kane pasur teseren e partise komuniste jugosllave, kane qene martuar me serb, jane varros ne Serbi dhe Kosove dhe askush nuk u ka trazuar varrin e tyre.

Le te flasim per personat public, qe i kane sherbyer Serbise. Fadil Hoxha, ka qene presidentin i pare i Kosoves, qe i ka sherbyer UDB dhe Serbise dhe ai ka bustin ne Ferizaj dhe askush nuk e kritijkon ate.

Me qindra nacionaliste shqiptare jane vrare me urdher te Fadil Hoxhes. Ne Kosove nga viti 1944-1950 ka pasur mbi 45 ceta nacionaliste te kryesuar nga Shaban Polluzha, prof. Ymer Berisha, Uke Sadiku, Ndue Perlleshi, shkodranja Marie Shllaku (vetem 20 vjece kur u pushkatua nga serbet) etj., etj., qe jane vrare ne kohen e Fadil Hoxhes.

Keto foto qe pash sot ne Facebook nuk jane gje tjeter vecse primitivizem vulgar. Me gjuhen e urretjes dhe veprime nacionaliste vulgare te rendeve primitive me shigjeta, karbon, ngjyra, fjale vulgare nuk ndertohet tolerance apo paqja, por vetem shkaterrohet qetesia e popujve te lenduar nga luftrat pakuptim.

Ky eshte primitivizem. Ne Serbi ka me qindra varre te shqiptareve atje dhe askush nuk i ka percudnuar. Po varri i sulltan Muratit I ne Obeliq te Prishtines askush nuk e ka zhgarravitur apo percudnuar deri tani tesh 700 vjet.

Roberia turke ka cenuar rende zhvillimin natyror te popullit shqiptar: ia ka keputur lidhjet, qe deri atehere ka vene me Europen; ia ka nderruar drejtimin, qe deri atehere ka pervijuar; ia crregulluar ritmin jetesor, qe kishte krijuar.

Duke e shkeputur prej Europes, pothujase ne te gjitha pikpamjet, roberia turke do te vonoj zhvillimin e popullit shqiptar, mandej ne te gjitha fushat: materiale, shpirterore, ekonomike, kulturore, qyteruese, urbane…

Pse perdoren dy standarte. Po ekspeditat e njepashnjeshme me 300.000 usgtare barbare te kryesuar nga komandante vrastare dhe jenicere me origjine ose shqiptare te mirefillte te Perandorise Osmane qe sulmuan dhe shkaterruan ne themel trojet e Arberise, a nuk ishin pushtuese dhe Genocide me object te mirefillte asimilimi etnik dhe fetare!?

Pse hiqemi si naiv!? Ne asnje vend tjeter te botes qe ishte nen sundimin otoman nuk ka varre te sulltaneve sikurse ne trojet e Arberise!?

Ne nderojme dhe respektojme me shume se asnje popull tjeter i botes pushtuesit barbar otomane. Keshtu ne kryeqytetin dardan ne Prishtine, eshte varri madheshtor dhe tyrbja (xhamia) kushtuar vrastarit otoman sulltan Muratit I.

Po gjithashtu ne Prishtine gjendet edhe xhamia e madhe kushtuar sulltanit te perbindshem Fatih (qe shqip do te thote Pushtuesi), ku kleri i larte islam dhe komuniteti musliman kosovare falet 5 here ne dite ne xhamine e madhe ndertuar nga otomanet e cila per cudi te te gjitheve sot eshte kthyer monument kulture te rendesises e vecante, qe mbrohet dhe mirembahet nga taksapaguesit viktima shqiptare!?

Pse dy standarte serisht!? Ne Shqiperi, Kosove, Mal te Zi, Maqedoni dhe Cameri te gjithe xhamite i dedikohen me dashuri dhe respekt te thelle ekzekutoreve tane, si: sulltaneve, jenicereve, vezirave, pashave, komandanteve otomane pushtues etj., dhe per cudi te historise sone plot pikepyetje dhe supriza per boten asnje veper kulti fetare islam nuk i perkushtohet nje hoxhe shqiptar.

Pse serisht perdoren dy standarte!? Ne Tirane eshte ndertuar ne menyre madheshtore monumenti i komandantit otoman Sulejmanit, I paraprire nga propaganda neo-otomane e professor doktoreve te kohes se rregjimit komunisto otoman, te cilet ne kor ata bertasin me histerizem se gjoja thuhet se ai ishte themelues i kryeqytetit dhe askush nuk e ka zhgarravitur ate deri tani!!!

Mos te harrojme se ne Tirane ndodhen gjurmet e fresketa te themeleve te hershme te arkitektures antike iliro romake, para se komandanti turk te pushtonte Tironen e kuqe te Dulles…

Ne qytetin e lashte 3500 vjecar te Shkoderloces, fatkeqsisht eshte ngritur memoriali i stermadh i turpit te radhes, kushtuar komandantit otoman Riza Pashes, ndersa po ne kete qytet nuk ka asnje monument apo permendore ne perkujtim te mbreterve, mbretereshave apo princerve etj., te periudhes ilire, ku qyteti kishte arritur kulmin e lulezimit te tij ne nje nivel kulture dhe civilizimi bashkohore me kulturen romake dhe helene...

Ne Shkoder ka rruge me emrin e kronistit turk dhe askush se ka zhgarravitur apo hequr ate nga muri!!!

Ne kodrat e liqenit Artificial ne Tirane me 15 korrik 2019, eshte ngritur monumenti i turpit e marres, qe perkujton 365 otomane fetare te vrare nga lufta fetare civile mes vetes turqve, per dominim fetare e politike ne Turqi. Keto emra me hiroglife otomane skane asnje lidhje me popullin shqiptare. Me I habitshem eshte fakti, se ne Turqine shumemilioneshe nuk ka ne asnje permendore te tille sikurse ne Tirane. Sot femijet tane bejne pyetjen e natyrshme para prinderve te tyre: A eshte sot Shqiperia koloni otomane apo shtojce e Turqise neo-otomane te diktatorit radikal islamik Erdogan!?

Keshtu Tirana eshte kthyer ne varreze internationale dhe nuk ka protesta te perditshme per kete gje, mbasi ne Shqipwri turqit kane arr itur me sukses te bejne shperlarjen e trurit dhe kujteses historike te atyre qe vegjentojne apo thone se jane shqiptare.

Erdogan, qe mban ne dore flamurin e gjelbert te islamit politik, ne maj te vitit 2015 erdhi ne kalane e Prezes ne Tirane (Shqiperi) te papushtuar dikur nga otomanet e sulltaneve mizore, dhe tha hapur se: “Kosova Muslimane dhe Shqiperia Jane Turqi”!!!

Per cudi “nacionalistet” e ashtequjtur shqiptare nuk e kundershtuan kete deklarate shovisniste dhe turkomadhe. Sa here qe serbet e thone kete fjali, shqiptaret me banim ne Dardani dhe Shqiperi me histerizem kercejne si gjeli siper plehur… Nga ana e tjeter edhe media heshti, sepse eshte bere pjese e lojes ri-kolonizuese komuniste otomane te Edi Rames.

Erdogani, ne prani te turqelive Thaqit dhe Rames tha serisht hapur dhe pa frike, ne Prishtine se: ”Kosova eshte Turqi”!!!.

Si gjithnje askush nuk e kundershtoi deri tani!? I vetmi person public me reputacion nderkombetar, qe foli hapur kunder Turiqise se Madhe ishte shkrimtari Ismail Kadare.

Ai tha se: “Te thuash se Kosova eshte Turqi, eshte nje fyerje kombetare per shqiptaret!”

Por edhe ky heshti mbas tullumbaces ne ajer, sepse nuk do qe ti bie ndesh politikes se mbrapshte te Edi Rames, mbasi vajza e Kadarese eshte Ambasadore e Shqiperise ne OKB, qe si komuniste shpesh voton kunder SHBA dhe Izraelit…

Ne kalane e Lezhes Edi Rama dhe Ministria e Kultures se Erdoganit me qender ne Kryeministri prof. Mirela Kumbaro vendosen te provokojne shqiptaretm duke vendosur pllaken e kriminelit sulltanit Sulejmanit ne hyrje te kalase jo shume metra larg varrit historic te Heroit Kombetar Gjergj Gjon Kastriotit.

Vetem guximi dhe trimeria e te rinjte lezhjane, bene qe ajo pllake te shkoj per lesh si qeni ne rrush, duke u bere pjese e plehrave inerte, qe hidhen ne ujerat e Detit Adriatik…

Ne shume qytete te Shqiperise, otomanologet kuislinge shqiptare, si “mrekulli”, kane ”zbukuar” me urdher te peshkut varreza otomane dhe askush nuk i ka percudnuar.

Kulmi i poshtersise alla turke eshte se ne ditet tona T.I.K.A. e Erdoganit arriti t’I kthej varrezat shqiptare te Dibres ne varreza otomane, se gjoja aty ishin vrare ushtaret otomane!!! Askush nuk kundershtoi. A eshte rastesi kjo!?

Ne te ashtequajtrin Pashe Alimanin bregdetar te Vlores, eshte ngritur nje legjende farse se aty ndodhet historia e “lashte” e varrit pa eshtra te sulltanit otoman. Kjo perralle otomane, eshte pranuar si fakt historik nga Akademia Turke e Shkencave te Shqiperise ne Tirane, dhe serisht askush nuk e ka percudnuar apo zhgarravitur sikurse po behet me varrezat e shtetasve te tjere te huaj.

A do te ishte me mire qe qeverite e shteteve qe kufizohen me Shqiperine apo Dardanine, te fillojne bisedimet direkte, per rikthimin e eshtrave te ushtareve te huaj ne vendet e tyre te origjines, duke liruar tokat tona nga pushtuesit.

Ne Turqi ka me mijera shqiptare pa varre, qe kane dhane jeten per xhihad (lufte fetare) islame ne vendet, qe Perandoria Islame Otomane pushtonte dhe me e njohura apo klasikja eshte lufta e Canakkalase, ku lane kockat e tyre trushperlaret turqeli gjoja shqiptare per interesat otomane dge fetare, ku sipas burimeve historike jane vrare apo kane shkuar si qeni ne rrush mbi 25.000 kosovare…(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora