E hene, 27.01.2020, 06:17 PM (GMT)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Gruaja si 'princeshë'

E diele, 08.09.2019, 09:08 AM


Jusuf Zenunaj

GRUAJA SI "PRINCESHË"

Gruaja me stoli,

me gjerdan prej ari,

me burrin këpucëgrrisur

bashkë shkojnë te flokëtari.

Me grim e frizurë bëhet si " princeshë ",

nuk ndahet nga shoqet ,

bota s' do ta qeshë.

Në dasma , as n' ahenxhe

nuk shkon dosido,

sa për Lulmadhin

as që rëndon kokën,

kur ta shohin dasmorët,

ai mund ta ul kokën ...

ZBUKURIM I VENDIT

Cili poet , apo piktor

me pendë a me penel

bukuritë e vendit

kaq bukur di t'i nxjerr,

qoftë kur bie nata,

ose kur të agojë dita

sikur në fushata ,

që " di " politika ?!

J.Z. , më 6 gusht 2019(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT