E marte, 20.04.2021, 11:09 AM (GMT+1)

Mendime

Prend Buzhala: Rreth patriotizmit

E diele, 25.08.2019, 12:08 PM


RRETH PATRIOTIZMIT

(Përqasje)

Nga Prend Buzhala

Gjermanët nuk ndiejnë nevojë që nga shqiptarët të prodhojnë patriotë gjermanë, apo nga turqit patriotë gjermanë.

As Turqia nuk ka nevojë që të prodhojë patriotë turq nga shqiptarët.

As shqiptarët nuk kanë nevojë të prodhojnë turq si patriotë shqiptarë.

Secili patriotizëm shkëlqen brenda kombit të tij, me dashurinë e pafund për atdheun e tij, me besnikërinë, me vetëmohimin për t’i shërbyer e mbrojtur interesat e këtij kombi.

Religjionet nuk kanë nevojë as për patriotizëm fetar për shkak të karakterit misionar e universal të feve. Madje, nuk ka as patriotizëm fetar. Religjionet nuk kanë nevojë për flamuj, librat e shenjtë nuk shpallin flamuj. Kurani nuk e përmend askund fjalën Flamur. "Zoti është flamuri im", thotë Moisiu në Bibël. Fiset (dhe kombet, qëndrojnë “secili në vendin e tij, pranë flamurit të vet.” (Bibla, Numrat 2, 17).

Kur instalohet gabimisht kuptimi i religjionit si patriotizëm fetar, atëherë nuk është çudi përse shfaqen fenomene të mohimit të kombit përkatës, në këtë rast, ndër ne, për shkak të dashurisë ndaj disa vendeve të Lindjes (me besim të njëjtë), ti mohon kombin tënd, historinë tënde dhe u shërben interesave të huaja e jo i interesave kombëtare, sepse ashtu e kërkon interesi kombëtar i atyre shteteve të[ Lindjes, i mbuluar me interesa fetare!

Së këndejmi, religjionet kanë nevojë për besimtarë e jo për patriotë. Madje ata që shesin kombin e tyre në emër të fesë, nuk i duhen as fesë. Shpirt-shitja nuk është virtyt fetar, por shkelje e besës, tradhti ndaj atdheut.

Por, në Botën e Civilizuar, në Evropën perëndimore e në SHBA, askush nuk të kërkon ta ndërrosh as fenë e as kombin, por t’i përqafosh vlerat civilizuese të respektit ndaj Tjetrit, ndaj Njeriut e vlerave universale përgjithësisht.

Kësisoj, as kombi e as feja nuk rrezikohen, por fitojnë vlerë të re historike.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora