E marte, 20.04.2021, 11:25 AM (GMT+1)

Mendime

Luan Kalana: Ligjet e pashkruara te jetes

E shtune, 24.08.2019, 08:45 AM


LIGJET E PASHKRUARA TE JETES

Nga Luan Kalana

...Detyrimet ndaj Vetes ,obligimi Qytetar ndaj Shoqerise,

...Normale dhe te shenjta per t’u Zbatuar,

...pune e Papaguar,qe shperblehet ne rilindjen dhe trashegimin, e Brezit te Ri ,ne gjeneratat e Ardhshme.

-Detyrimet ndaj Jetes ,ndaj Punes,ndja Familjes ,si bashkeshort dhe prind,ne ritjen dhe shkollimin e femijeve,kujdesin ndaj prinderve te moshuar,kujdesin ndaj shendetit ,

-jane te padukshme e te kushtezuar ne jete.

-Obligimi qytetar,dhe specifik si Intelktual,si pjesetar i shqoqerise i mjedisit qe i perkasin,

eshte norme qytetare per t’u zbatuare kontibuar si qytetar aktiv,ne mendim e ne aktivitet.

C -Fale Pasionit letrar,shkollimi,t(me modesti-tre Univeriste ne Shqiperi ,per Gjuhe Letersi ,per Filozofi dhe Akademia e Marine,si dhe Kolegjine Amerike) dhe profesionit te Mesuesise ,pervoja jetesore ne dy sisteme tekunderta shoqerore dhe ne dy Konitinent Europe dhe Amerike,dashuria per jeten humanizmi shpirteror,per njerezit e thjeshte per te vobegtit.

= Te marra, se bashku,jane ajo Pjese e Jetes e krijimtarise time ,te shkruarit te Botuarit te librave dhe te shperndarjes Falas,shkollave ,shoqatave dhe biblotekave,shokeve,miqve,dhe Friends te Facebook.

-LIBRAT e mia modeste,permblidhen ne tre 3 cikle :

1-Librat e Vendlindjes-Devoll-Florida, 2-Shqiperia-Prejlud i Europes, 3-Mozaik Letrar.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora