E enjte, 09.02.2023, 01:46 PM (GMT)

Kulturë

Shyqyri Fejzo: Njeriu i punëve të kota

E hene, 12.08.2019, 05:20 PM


Shyqyri Fejzo

Njeriu i punëve të kota

Lipja donte të mbahej mend

Vendosi të bëjë një krua

Zgjodhi për të dhe një vend

Në shelgjishtë në përrua

U tha njerëzve; “ja dhe kroi”

Dhe tani më mbani mend”

Kroi as dy javë nuk rroi

Se vendin mbyti përroi

Krenar afër lumi shkonte

Gjithë valë e plot zhurmë

Plot rrozga e gurë lëshonte

Dingëz me ujë e shkumë

Valë e lumit deri në fyt

E kalon ai thua më thua

Lipja del e nuk u mbyt

Dhe vërtet nuk u harrua

Se u mbyt në përrua(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora