E enjte, 20.02.2020, 08:00 AM (GMT)

Kulturë

Fadil Halimi: Stinë e mërzitshme

E diele, 28.07.2019, 08:00 AM


FADIL HALIMI

STINË E MËRZITSHME

Çdo stinë e verës

nis me ngjyrën e syve tu

me shpirtin dhe frymën tënde

Nëpër secilën stinë të vitit

përcjell rritën dhe pleqërinë

e të dashurve

Si flutur i kthehesh vendlindjes

me valixhet e mbushura

plot ëndrra e kujtime

Oh sa e shkurtër stina e verës

për të ndjerë aromën e luleve

rrugëve të fëmijërisë e të dashurisë

Në fundin e verës

i mbyll dritaret e shpirtit

e na i njomë faqet me lot

Deri në stinën tjetër të mërzisë

fluturo e dashur

për t’u kthyer sërish si flutur

Unë të pres

në vendin ku më ke lënë

duke e fshehur lotin në sy(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT