E premte, 13.12.2019, 05:44 AM (GMT)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Burka

E diele, 21.07.2019, 12:55 PM


Jusuf Zenunaj

BURKA

Në shekullin e ri,

burka si bukla

jo tinëz ka hy

në shkolla e në shtëpi !?

Si bari i keq

dita-ditës shtohet,

vetë nuk largohet.

21 korrik 2019

DHELPRA E LUANI

Dhelpra e luani

patën rënë në ujdi,

bashkë majës së malit

si dy miq m 'ia mësy.

Dhelpra s'e harroi

zanatin e vjetër,

luanin ra në kurthë,

ajo rrugëton vetëm.

20 korrik 2019

KUR SHKOJNË NË LUGINË

Të " mëdhenjët " e politikës,

kur shkojnë në Luginë

si zogu i plagosur rrinë,

kush një ditë e kush një natë,

në "fole " kthehen prapë

me zhurmën që i ndjek pas,

për " kujdes e përkrahje" vëllezërore

jetëgjatë si gjethet në kopshtore ..

J.Z. , më 20 korrik 2019(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT