E shtune, 11.07.2020, 04:30 PM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Lufta për pushtet

E shtune, 13.07.2019, 09:14 AM


Satirike

LUFTA PËR PUSHTET

U çmendën shqiptarët

Në luftë për pushtet

Nga brenda dhe jashtë

Shpërthejnë si tërmet

Nuk kursejnë fjalët

Me premtime shumë

Sharjet edhe shpifjet

Rrjedhin sikur lum

Anë e kënd Shqipërisë

Protesta pa fund

Nuk dhunohet vota

Si te ne askund

Po edhe n’Kosovë

S’është aspak më mirë

Dalin n’sipërfaqe

Maskat pa fytyrë

Fluturojnë karriget

Për një grusht pushtet

Kthehen Kuvendet

Në cirk të vërtetë

Por maskat shqiptare

S’janë pa origjinë

Ato rreth e rrotull

Sillen në Luginë

Me shumë opsione

Të mëdha e të vogla

E me do të tjera

Që nuk vlejnë për gogla

Për shtet të luftonim

Sikur për pushtete

Nuk do t’ishim ndarë

Në shumë “Vilajete”!

Sevdail Hyseni

(Karikatura nga Agim Sulaj)(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora