E hene, 27.01.2020, 07:17 PM (GMT)

Kulturë

Zymer Mehani: Prof. Ukshin Hotit

E diele, 07.07.2019, 09:32 AM


Zymer Mehani

NA MUNGON

(Prof. Ukshin Hotit)

Pa të çdo varg poezie do të ishte i thatë

E megjithatë, jeton në zemrat tona

Prandaj meriton edhe për të të huhen

Dy-tri fjalë në një vjershë a poemë

Për njeriun hero që e njohu kombi

Mëngjes për mëngjes botës i drejtonte letra

Në adresa të ndryshme, me kërkesa të qarta

Dhe mbi to i ngjiste pullat e vuajtjes së popullit

Është ky Ukshin Hoti-njeriu që e njohu bota

Ngrihej me vrull duke trumbetuar

Me duar përpjetë thërriste në unitet

Endej në atdhe, priste miqtë që i vinin

Ky njeri vigan, që e njohu globi

KU ËSHTË UKSHIN HOTI?(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT