E shtune, 23.01.2021, 09:09 PM (GMT)

Kulturë

Kalosh Çeliku: Frikë të kesh sot edhe pas ikjes

E merkure, 03.07.2019, 07:13 PM


FRIKË TË KESH SOT

            EDHE PAS IKJES

(Teki Dërvishit)

NGA KALOSH ÇELIKU

Frikë, Sot të kesh edhe pas vdekjes. Ikjes

Shkaku, se: partizanët e partive politike:

I ndërruan rrospitë, mu si Ti gratë besnike

Nateditë, gjithë jetën fjetën me Xhadinë.

Dhe, të vrasin me “Akademi Përkujtimore”

Edhe, atë: Jo, në Ditëlindje. Po, ditëvdekje.

Vetëm e vetëm, rrufjanët ta shpëtojnë veten

Pas “Shtëpisë sëmurë”. Halesë, lajnë fytyrën.

Halldupët, që Dje të spiunuan në Redaksi

Edhe, të përzunë “patriotët” nga puna?!

Arsye, se: Ti nuk dole kundër vëllait Kadare

Vetë dolën me shpifje në gazetë. Vazhdime

Dhe, u shpërblyen me poste politike. Çmime.

Sot, derdhin rrëke lotë krokodili. Ikjes Tënde

Pispilosen para kamerave televizive, kopilat.

“Kujtime”, shpalosin me misione policore

E, Ti përsëgjalli e le me “amanet”: rrufjanët

Nuk i dua në Shtëpi, përcjellin mes varreve

Fjalimeve patetike. “Akademive përkujtimore”!.

Herët, i njohe në Redaksi. “Shtëpinë e sëmurë”

Kurrë nuk e dite se, Një ditë, pas ikjes Tënde:

Rrufjanët, të përkujtojnë me ditëvdekje. Zie...

Shkup, 28.06.2019(Vota: 11 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora