E premte, 30.10.2020, 01:34 PM (GMT)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Lepuri në bark!

E diele, 30.06.2019, 07:26 AM


Sevdail Hyseni

Satirike

LEPURI

BARK!

N’fushatën zgjedhore

Na u sëmur Miku,

Për pak sa s’na zuri

Për bishti rreziku!

Dhembjet cicëruan

Përmallshëm në t’zezë,

E kishim të ziun

Si “çelësin francez”!

Hynte për çdo punë

E dilte me nder,

Po, ja, u sëmurë Miku

Pa faleminder!

Me vrap në spital

Derdhëm lot për faqe,

Për pak sa si shkulëm

Vetull e mustaqe!

Mjeku tha gjakftohtë

Mos keni merak,

Mikut i ka hyrë

Lepuri në bark!

Merreni me vete

Në shtëpi ngadalë,

S’ka nevojë Turreci

T’shrihet në spital!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora