E shtune, 22.01.2022, 08:40 PM (GMT)

Kulturë

Demir Krasniqi: Gjashtë ditë e gjashtë net të lidhur për një lisi

E shtune, 29.06.2019, 07:59 AM


Gjashtë ditë e gjashtë net të lidhur për një lisi      

-        Teksti, muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi –

Hej , më 1999 – të ,

Në bjeshkë të Istogut , është bërë  krim i rëndë !

Hej , tmerri i vërtetë është bërë mbi dy shqiptarë –

Që mbi ta ushtruan  serbët paramilitarë !

           Refreni :

           Hej , gjashtë ditë e gjashtë net , të lidhur për një lisi –

Mbajtën dy shqiptarë , nja dy burra fisi !

Lidhur  për një  lisi , gjashtë ditë e  gjashtë  net – e ,

Qëndruan pa ngrënë , pa pirë dhe pa fjet – e !...

Hej, djalë Ali Beqiraj , nga Vrella e Istogut –

Nuk e kishte shoqin n’ rrethin e mbarë logut !

Me plak Sadik Ramqajn , nga fshati Studenicë –

Drejt bjeshkëve t’ Istogut , s’ bashku ishin nisë !

           Refreni :

Hej , gjashtë ditë e gjashtë net , të lidhur për një lisi ...etj.

Hej, në bjeshkë të Istogut s’ bashku duke u ngjitë –

N’ paramilitarët serbë , kishin ra në pritë !

Paramilitarët serbë i kishin arrestuar

Dhe me ditë të tëra i kishin torturuar !...

           Refreni :

Hej , gjashtë ditë e gjashtë net , të  lidhur për një lisi ...etj.

Hej, Sadik Ramqaj , s’ kishte arrit për t’ mbijetuar

Dhe lidhur për lisi , jetën kishte ndërruar !

Porse Sadik Ramqaj , kurrë nuk do t’ harrohet –

Ndër breza e shekuj , gjithmonë do t’ nderohet !...

           Refreni :

Hej , gjashtë ditë e gjashtë net , të  lidhur për një lisi ...etj.

Hej, por , Ali Beqiraj , i mbijetoi vdekjes s’ rëndë –

Nga ushtria serbe e vitit ’99-të !

Gjashtë ditë e gjashtë net qëndroi lidhë për lisi –

Biri i Vrellës s’ Istogut , trim dhe hero fisi !

           Refreni :

Hej , gjashtë ditë e gjashtë net , të  lidhur për një lisi ...etj.

Gjilan , më 24.06.2019 .         

Demir Krasniqi(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora