E merkure, 14.04.2021, 05:38 AM (GMT+1)

Mendime

Astrit Lulushi: Atdhetarizëm ideal

E enjte, 27.06.2019, 07:13 PM


Atdhetarizëm ideal

Nga Astrit Lulushi

Çdo gjë është fallco; njeriu, jeta, tani edhe natyra nuk është vetja. Të gjitha janë ndryshe nga ç’ishin kur filluan, të gjitha bëjnë të kundërtën e asaj që duhej të bënin. Por devijimin më të madh e ka pësuar njeriu....njerëzimi, sepse ç’është populli, veçse një njeri i shumëzuar? Mendësia e njërit është e të gjithëve, dhe anasjelltas.

Është kjo arsye që një udhëheqës tërheq rreth vetes simpatizantë të shumtë dhe janë këta të fundit që e shtynë udhëheqësin e tyre drejt çmendurisë a ndonjë realiteti tjetër.

Përsëri politikanët kanë vendosur të luajnë kardën e zgjidhjes së krizës në minutën e fundit. Në gjithë këtë gjurulldi, janë turmat partiake të vetmet që besojnë se kjo është përplasje e vërtetë, dhe populli do të shërohet si me placebo, ndërsa koha dhe vëzhguesit mjaftohen me qëndrimin asnjanës.

Shqiptarët jashtë në Diasporë janë ata që i ndjekin këto zhvillime me ankth; ky fakt i bën ata të shihen si idealistë me kuptimin e vërtetë të fjalës, pa interes personal a pasurie në atdheun e mbetur në duart e atyre që luajnë me ‘të derisa ta mbysin fare(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora